پناهگاه کوهنوردی پلنگ چال

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)
پناهگاه کوهنوردی پلنگ چال - 4.8 out of 5 based on 5 votes

در این مطلب قصد داریم مسیر کونوری به سمت ایستگاه پلنگ چال را به شما معرفی نماییم. درضمن گردشکران می توانند برای اقامت در تهران از وبسایت ما به صورت اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت در تهران محل اقامت خود را از قبل رزرو نمایند.

همانطور که گفتیم تهران شاید خاص‌ترین شهر کشور باشد. البته دلایل زیادی برای این ادعا وجود دارد یکی از این دلایل وجود پناهگاه‌ها و ایستگاه‌های کوهنوردی در کمترین فاصله ممکن با تهران است. اینکه در کمترین زمان ممکن از ازدحام و هیاهوی تهران در یک مسیر کوهستانی و برفی تهران قرار بگیری از ویژگی های خاص تهران می باشد که هر گردشگری را برای تجربه این مسیرهای گردشگری و کوهستانی در تهران ترغیب می نماید.

 

پناهگاه پلنگ چال
 

پناهگاه پلنگ‌چال يکی از پناهگاه‌های کوهنوردی در مسير صعود به قله توچال واقع در کوهستان البرز در قسمت مشرف بر شهر تهران است. سرتاسر مسير تا پناهگاه پلنگ‌چال از داخل دره زيبای پلنگ‌چال و از کنار رودخانه می‌گذرد و يکی از زيباترين مسيرهای صعود به ارتفاعات شمال تهران است.

ارتفاع پلنگ‌چال از سطح دریا

پناهگاه پلنگ‌چال در ارتفاع ۲۵۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و مسیر آن از درکه است. پناهگاه پلنگ‌چال دارای خوابگاهی به ظرفیت ۷۰ نفر است. مدت زمان حرکت از میدان درکه تا رسیدن به پناهگاه پلنگ‌چال در تابستان، ۲ تا دو ساعت و نیم است.از میدان درکه تا پناهگاه حدود شش کیلومتر فاصله است.
 

سرتاسر مسیر تا پناهگاه از داخل دره زیبای پلنگ‌چال و از کنار رودخانه می‌گذرد و یکی از زیباترین مسیرهای صعود به ارتفاعات شمال تهران است. از پناهگاه پلنگ‌چال مسیری در جهت شمال‌شرقی با ۳ تا ۴ ساعت کوهپیمایی به قله توچال می‌رسد.

مسیرهای پلنگ‌چال

از پلنگ‌چال علاوه بر توچال، مسیرهایی به امامزاده داوود، قله شاه‌نشین و ایستگاه پنجم تله‌کابین توچال وجود دارند. بنابراین برای رسیدن به قله توچال، مسیر دیگری نیز وجود دارد که از پلنگ چال به ایستگاه ۵ توچال و سپس به قله توچال منتهی می‌شود. مسیر پناهگاه پلنگ چال به ایستگاه ۵ نیز راهی پر سنگلاخ می‌باشد.

پلنگ چال1

در میانه راه مسیری برای ورود به جنگلی کوچک و زیبا به نام کارا قرار دارد، که در دل کوهستان واقع شده‌است. در طول مسیر تعدادی استراحتگاه وجود دارد، که یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها به نام استراحتگاه اذغال چال، دارای قدمتی از سال ۱۳۵۴ است.
 

ریشه کلمه پلنگ چال

محلی که در حال حاضر پناهگاه پلنگ‌چال قرار دارد و پیرامون آن را کوه‌ها دربرگرفته‌اند و حالت چاله مانندی به آن داده‌اند که در زمان‌های نه‌چندان دور کنام پلنگان بوده‌است.

جنگل کارا

در نیمه راه درکه به پلنگ چال در ضلع غربی ارتفاعات مشرف به رودخانه، دره‌ای پردرخت وجود دارد که به درهٔ کارا موسوم است. این جنگل با درختان میوه و چشمه ای زیبا، حدود نیم ساعت از مسیر اصلی درکه – پلنگ چال فاصله دارد.

 

سایر اطلاعات پلنگ‌چال

سال ساخت: ۱۳۴۹
 

ارتفاع از سطح دریا: ۲۱۵۰ متر
 

قله‌های قابل دسترس: شاه نشین، پلنگ چال و …
 

فاصله از روستا: ۲ الی ۳ ساعت
 

فاصله تا قله: ۴٫۵ الی ۵ ساعت
 

وسعت: ۳۰۰ متر مربع
 

ظرفیت: ۸۰ نفر با امکانات کامل
 

نگهبان دائم آقای عبداللهی ۰۹۱۱۲۴۵۷۳۳۴
 

تلفن تماس: ۰۲۱۴۲۳۸۸۰۳
 

آدرس: تهران، شمیران، درکه، آب ذغال چال، پلنگ چال
 

پلنگ چال2

گردشگران می توانند با اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران به صورت کوتاه مدت هیچ گونه نگرانی بابت اقامت خود در تهران نداشته باشند فقط کافیست از صفحه اصلی وب سایت ما بازدید نموده و آپارتمان مورد نظر خود را انتخاب و با یک تماس آن را رزرو نمایند.

موارد مرتبط