فهرست آثار ثبت شده ایران در یونسکو

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
فهرست آثار ثبت شده ایران در یونسکو - 4.7 out of 5 based on 3 votes

ایران یکی از تاریخی ترین و با قدمت‌ترین کشورهای دنیا، دارای فرهنگی غنی و کهن است. آثار باستانی و تاریخی بی شماری در ایران می باشد که بعضی از آن ها مربوط به تاریخ بشریت است. تهران مبله 724 با اجاره سوئیت در تهران و اجاره آپارتمان مبله در تهران انتخاب های زیادی را برای گردشگران داخلی و خارجی قرار می دهد تا با خیالی راحت به ایران و تهران سفر نمایند.

میراث جهانی یونسکو درواقع یک عهدنامه بین‌المللی بین کشورهای مختلف به جهت حفظ آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر است که متعلق به‌ تمامی انسان‌ها بوده و این مسئله کاملاً فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، می‌باشند. حفظ و حراست از این نوع آثار در حیطه حاکمیت کشور مربوطه و دیگر کشورهای عضو این کنوانسیون است. میراث یونسکو در ایران شامل ۲۲ اثر تاریخی می باشد. ما در ادامه تعدادی از آثار ثبت شده ایران را در فهرست جهانی یونسکو معرفی می کنیم. با ما باشید!!!

 

چغازنبیل

یونسکو-چغازنبیل

 

چغازنبیل یکی از نیایشگاه‌های زمان عیلامی بوده که در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته‌شده است؛ چغازنبیل به‌جامانده از دوران دوراونتش بوده و درواقع یکی از اولین میراث فرهنگی به ثبت رسیده از ایران در یونسکو است.

 

تخت جمشید

یونسکو-تخت جمشید

 

تخت جمشید بانام پارسه نیز شناخته می‌شود و در شهرستان مرودشت فارس قرارگرفته است. این بنا دومین ساختمانی است که از میراث فرهنگی ایران در یونسکو به ثبت رسیده است. مجموعه کاخ‌های برجای‌مانده از دوران پادشاهی داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول در این شهر باستانی و قدیمی به چشم می‌خورد.

 

میدان نقش‌جهان

یونسکو-میدان نقش جهان

 

یک میدان مستطیلی بزرگ که در اصفهان قرار دارد و توسط یک سری از بناهایی متعلق به دوران صفویه در برگرفته‌شده است. از بناهای تاریخی در دورتادور این میدان قرار دارد می‌توان به عالی‌قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه اشاره کرد.

 

تخت سلیمان

یونسکو-تخت سلیمان

 

تخت سلیمان درواقع یک منطقه تاریخی بزرگ است که در استان آذربایجان غربی و در روستای تخت سلیمان قرار دارد. این بناهای تاریخی در گرد دریاچه‌ای طبیعی ساخته‌شده‌اند که همگی مربوط به دوران اشکانیان و ساسانی و ایلخانان می‌باشند. از بهترین و مهم‌ترین آثار به‌جای مانده می‌توان به آتشکده و تالارهای دوره ساسانی اشاره کرد.

 

ارگ بم

یونسکو-ارگ بم

 

ارگ بم بر طبق روایات مربوط به دوران اشکانی و هخامنشی است؛ این ارگ در طی زلزله‌ای که در سال ۸۲ آمد دچار تخریب زیادی شد و در آن زمان سازمان یونسکو این بنا را در لیست بناهای درخطر قرارداد که پس‌ازآن این ارگ بازسازی و ترمیم شد و نهایتاً از لیست آثار درخطر خارج شد.

 

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد

یونسکو-پاسارگاد

 

این مجموعه از دوران هخامنشیان برجای‌مانده است که واقع در شهرستان پاسگارد استان فارس است. در این مجموعه می‌توانید شاهد سازه‌هایی چون آرامگاه کوروش بزرگ، باغ سلطنتی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطهٔ مقدس و تنگه بلاغی باشید.

 

گنبد سلطانیه

یونسکو-سلطانیه

 

این گنبد مقبره محمد خدابنده الجایتو است که در شهر سلطانیه که در زمان قدیم پایتخت ایلخانیان بود ساخته‌شده است. این گنبد یکی از بهترین و مهم‌ترین آثار معماری ایرانی اسلامی بشمار می‌رود و به دلیل نوع معماری و تزیینات در دنیا شهرت زیادی دارد.

 

سنگ‌ نوشته بیستون

یونسکو-بیستون

 

بزرگ‌ترین سنگ‌نوشته جهان همین سنگ‌نوشته بیستون است؛ این سنگ‌نوشته درواقع شناخته‌شده‌ترین متن ایرانی بوده که از دوران دودمان هخامنشیان برجای‌مانده است. این سنگ‌نوشته در سی کیلومتری کرمانشاه و در دامنه کوه بیستون قرار دارد. سنگ‌نوشته بیستون مهم‌ترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است، چراکه شرح پیروزی داریوش بزرگ را بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان را به تصویر کشیده است.

 

مجموعه کلیساهای آذربایجان

یونسکو-کلیساهای آذربایجان

 

این مجموعه شامل کلیساهای قره کلیسا، کلیسای استفانوس مقدس، کلیسای مریم‌مقدس دره‌شام، کلیسای چوپان و کلیسای زور زور است.

 

سازه‌های آبی شوشتر

یونسکو-سازه آبی شوشتر

 

این سازه‌ها متعلق به دوران ساسانیان است. درواقع این سازه‌ها در دوران ساسانیان به جهت استفاده از نیروی آب در به حرکت انداختن آسیاب‌های صنعتی کاربرد داشته است. در این مجموعه می‌توان ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا را به چشم دید.

 

بازار تبریز

یونسکو-بازار تبریز

 

یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و قاره آسیا همین بازار تبریز خودمان است. این بازار دارای مساحتی حدود یک کیلومتر بوده که درواقع یکی از بزرگ‌ترین‌های سرپوشیده جهان به شمار می‌رود.

 

از دیگر میراث فرهنگی ایران که در یونسکو به ثبت رسیده می‌توان به آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، باغ ایرانی، مسجد جامع اصفهان، برج گنبد قابوس، کاخ گلستان، شهر سوخته، روستای دستکند میمند، شهر باستانی شوش، قنات ایرانی (شامل قنات قصبه گناباد، قنات بلده فردوس، قنات‌های حسن‌آباد مهریز و زارچ یزد، قنات ابراهیم‌آباد اراک، قنات مزدآباد میمه و قنات وزوان در بخش میمه اصفهان، قنات دوطبقه اردستان، قنات جوپار، قنات اکبرآباد و قنات قاسم‌آباد بروات در کرمان)، کویر لوت و شهر تاریخی یزد اشاره کرد.

 

شما می توانید برای اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران به صفحه اصلی سایت ما رفته یا با اپراتورهای مربوطه تماس گرفته تا واحد خود را برای زمان مورد نظر رزرو نمایید.

موارد مرتبط