آبادان، دیار اولین ها

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
آبادان، دیار اولین ها - 4.7 out of 5 based on 3 votes

آبادان شبه‌جزیره‌ای میان دو رودخانه بهمنشیر و اروندرود است که در استان خوزستان قرار دارد و بعد از اهواز پرجمعیت‌ترین شهر استان خوزستان می باشد. آبادان شهر اولین ها در زمینه صنعت و پالایش نفت ایران، اولین آتش‌نشانی، اولین خط اتوبوس شهری، اولین سینمای بدون سقف، اولین مهدکودک و اولین پیتزا فروشی می باشد. قدیمی‌ترین نام این شهر اوپاتان بود که مشتق گرفته از دو کلمه او و پاتان است؛ او به معنی آب و پاتان به معنی نگهبان است و به جایی گفته می‌شد که در آن از آب و رودخانه محافظت می‌کردند. آب‌و‌هوای این شهر مانند مردم خونگرم و صمیمی‌اش گرم است و فصل‌های پاییز، زمستان و روزهای نخستین بهار بهترین زمان برای سفر به شهر آبادان به شمار می‌آیند.

در کنار جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آبادان غذاهای محلی با عطر و طعم تند از جذابیت‌های این سفر است و گردش در بازارهای محلی این شهر اوقاتی خوش را برای گردشگران به‌ وجود خواهد آورد. بی شک هر کسی که به آبادان سفر کند گرمی و صمیمیت مردم شهر به وضوح لمس خواهد کرد. مردم این شهر علاقه خاصی به فوتبال و تیم صنعت نفت آبادان دارند تا جایی که این شهر به برزیل ایران شهرت یافته است. تهران مبله 724 پیشگام در زمینه اجاره آپارتمان مبله و اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران اینبار به جنوب ایران رفته و جاذبه های گردشگری یکی از قدیمی ترین شهر های ایران را به شما معرفی میکند.

آبادان1

 جزیره مینو 

جزیره مینو نگین درخشان آبادان است که در وسط اروندرود قرار گرفته است. ساکنان این جزیره در محلی به نام مینو شهر زندگی می‌کنند و به کشاورزی و دامداری مشغول‌اند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کشاورزی این جزیره آبیاری به‌وسیله جزر و مد است و نیازی به ابزار خاصی برای آبرسانی به زمین‌های زیر کشت ندارد. در سطح جزیره پنج نهر جریان دارد که دو تا از آن‌ها از شاخه‌های رود جرف و باقی از شاخه‌های اروندرودند. نیزارهای این جزیره زیستگاه مناسبی برای گرازها‌ست و نخلستان‌های آن محل زندگی پرندگان بومی و مهاجر است.

آبادان2

رودخانه بهمنشیر

رودخانه بهمنشیر یکی از شاخه‌های اصلی رود کارون است که پس از جدا شدن از این رود به سمت اروندرود در جریان است و در نهایت به خلیج فارس می‌پیوندد. این رود ۹۰ کیلومتر طول، ۶۰۰ متر عرض و۴ متر عمق دارد. نام این رود برگرفته از نام اردشیر بابکان، سر‌سلسله پادشاهی ساسانیان، است. ساحل بهمنشیر به دلیل خاک حاصلخیزی که دارد محل مناسبی برای کشت و پرورش خرماست و در نخلستان‌های این منطقه مرغوب‌ترین نوع خرما کشت می‌شود.

آبادان3

بازار ماهی فروشان

 

بوی زهم ماهی بیداد می کند و هیجان موج می زند. سوله ای با سه راهروی لیز. دو طرف راهروها، دکه های ماهی فروشان است. مساحت حجره های ماهی فروشی به سختی به چهار مترمربع می رسد و سکویی خیس و لزج مملو از ماهی جلویشان است. روی تخته های وایت برد نام ماهی ها در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ، قیمتشان و تاریخ روز حک شده است. آدم یاد صرافی ها می افتد که قیمت سکه و دلار را روزانه تعیین می کنند. کنار سوله، اسکله صیادی ثامن الائمه است و آن سوتر، اتاقکی شیشه ای که چند مرد و زن سفیدپوش در آن به پاک کردن ماهی مشغولند.

استادیوم تختی

«آبادان، برزیلته» این استادیوم قدیمی و یغور، دو سکوی سیمانی دارد که در شرق و غرب زمین چمن نامناسب، لمیده اند. این دو سکوی سرد خاکستری رنگ در روزهای بازی صنعت نفت آبادان، داغ و زرد می شوند. بیرون استادیوم، چند نوجوان بامیه می فروشند و داخل استادیوم، صدای طبل و سنج بلند است. از روی سکوهای شرقی می توان لوله های پالایشگاه را که در غرب استادیوم هستند، دید. نفت آبادان، مدت هاست رنگ لیگ برتر را ندیده است.

آبادان4

سینما رکس

37 سال پیش، 28 مرداد 1357، اینجا سینمایی بود که سوخت و 277 تماشاچی فیلم گوزن های کیمیایی در آن، زنده زنده سوختند. خبری از سینما نیست فقط وسط پیاده رویی راهرو مانند و در میانه راسته فروشگاه های لوازم کامیپوتری، سنگی سیاه و چهار متری نصب شده و ماجرای آتش سوزی سینما رکس در چهار خط روی آن حک شده است. یادمان، ربطی به سینما ماجرا ندارد. حالا آبادان که روزی 10 سینما داشت، یک سینما نفت نصفه و نیمه دارد.

آبادان5

مسجد رنگونی‌ها یکی از جاهای دیدنی آبادان

اولین جایی که باید در آبادان سراغش را بگیرید، «مسجد رنگونی‌ها»ست. این مسجد هیچ رنگ‌و‌بویی از معماری ایرانی ندارد و تمام و کمال نمایش‌گر معماری شبه‌‌جزیره‌ی هندوستان است. این مسجد یکی از مکان های دیدنی آبادان است که در سال ۱۳۰۰ شمسی، در نقطه‌ی صفر مرزی، همجوار با اروندرود ساخته شد. گفته می‌شود، مسجد رنگونی با تقاضای مسلمانان اهل شبه‌قاره‌ی هند و به‌ویژه اهالی «رانگون» در «میانمار» فعلی که در آبادان ساکن بودند، ساخته شد. البته بنای مسجد را کارگران پاکستانی پالایشگاه آبادان ساخته‌اند. گچ‌بری‌ها و کار روی سیمان مسجد رنگونی‌های آبادان منحصر‌به‌فرد است. رنگ‌هایی که در معماری هندی دیده می‌شود و البته محرابی گل‌گون که با انبوهی از نقش و نگاره‌های اسلیمی و طرح‌های هندسی تزیین شده‌ است. موزه‌ی اسناد تاریخی و خطی آبادان هم در این مسجد قرار دارد.

آبادان6

بوارده آبادان یکی از مکان های دیدنی آبادان

شاید در سفر به آبادان، با نام بوارده آبادان رو به رو شوید. بوارده نام یکی از محله‌های قدیمی این شهر است که برخی می‌خواهند حداقل یک بار از آن بازدید کنند. این محله در گذشته برای زندگی کارمندان شرکت نفت ساخته شده بود. به همین دلیل کیفیت ساخت بسیار بالایی داشته است. از یک خط فرضی، این محله به دو بخش بالا و پایین تقسیم می‌شود. کارمندان رده بالایی در محله بالا و کارمندان رده پایین‌تر، در محله پایین زندگی می‌کردند. جالب است بدانید نام این محله از اسم فردی به نام ورده گرفته شده. او یکی از ثروتمندان و همچنین افراد خیر آبادان بوده است. نام این محل را در ابتدا «ورده»، سپس «ابو ورده» و در گذر زمان « بوارده » گذاشتند. به این محله در طول جنگ آسیب زیادی وارد شد و خرابی‌ها را اصلا مرمت نکردند. از این رو تبدیل به یکی از جاهای دیدنی آبادان شده است.

آبادان7

بازار ته لنجی یکی از هیجان‌انگیزترین بازارهای آبادان

بازار ته لنجی یکی از بازارهای آبادان است که در آن می‌توانید هرمحصولی که می‌خواهید را با قیمت مناسب پیدا کنید؛ زیرا این محصولات به واسطه اینکه توسط ملوانان و کارگرهای لنج‌ها وارد کشور می‌شوند، مشمول تعرفه‌های گمرکی نمی‌شود و قیمت‌هایشان مناسب است.

بازار ته‌لنجی‌های آبادان در خیابان امام خمینی قرار دارد. در این خیابان هم مغازه‌ها کالا‌های ته ‌لنجی دارند و هم دست‌فروش‌ها.

این بازار حتی تا ساعات پایانی شب پا بر جا است و همیشه زندگی در آن جریان دارد. شما می‌توانید محصولاتی از قبیل کیف، کفش، عینک، عطر، ادکلن، ادویه، انواع خوراکی و غذای خارجی، ساعت، زیورآلات و انواع اسباب بازی را در این بازار مشاهده کنید.

آدرس بازار ته لنجی آبادان: خیابان امام خمینی، قدمگاه امام رضا (ع)

ساعات بازدید: هفت صبح تا هشت شب

آبادان8

اروندرود

آبادانی ها با وجود همجواری با اروندرود، دستشان به آب این رودخانه نمی رسد. حصارهای نظامی، پالایشگاه، فرودگاه و گمرک و بندر، مانع این دسترسی هستند. اروندرود 110 کیلومتری که عرضش به 2 هزار متر هم می رسد. چهار بار در شبانه روز جزر و مد دارد و سالی 50 تن رسوبات کارون، دجله و فرات را به خلیج فارس می ریزد. آن سوی اروند، عراقی ها هستند که عصرهای جمعه، لب اروند می آیند.

آبادان9

علاقمندان عزیز می توانند برای مشاهده آپارتمان ها و جهت اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران به صفحه اصلی وب سایت ما مراجعه نمایند و جهت اجاره سوئیت در تهران مورد نظر خود اقدام نمایند.

موارد مرتبط