5 شهر پرجمعیت ایران کدام است؟

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
5 شهر پرجمعیت ایران کدام است؟ - 3.7 out of 5 based on 3 votes


کشور پهناور ایران با مساحت بیش از ۱۶۳۵ هزار کیلومتر مربع، نوزدهم کشور بزرگ جهان از لحاظ مساحت می باشد. بدلیل فرصت های شغلی مناسب و بالا بودن کیفیت زندگی در بعضی شهرها 20 درصد جمعیت ایران تنها در پنج شهر بزرگ قرار دارد. شهرهای بزرگ و پرجمعیت دارای چالش های خاص خود می باشد، یکی از مهم ترین این چالش ها اسکان برای مسافران و گردشگران می باشد. یکی از بهترین روش ها برای اسکان در کلانشهر بزرگی همچون تهران، اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران و یا اجاره آپارتمان مبله در تهران می باشد. تهران مبله 724 با ارئه خدمات متنوعی در زمینه اجاره سوئیت در تهران در این مطلب خود پنج شهر پرجمعیت ایران را به شما علاقمندان معرفی می نماید.

۱. تهران

جمعیت تهران

 جمعیت: بالغ بر 8,700,000 نفر

 

کلانشهر تهران با جمعیت بالغ بر 8,700,000 نفر، در جایگاه اول ایران و 25ام فهرست پرجمعیت ترین کشورهای قرار دارد.. پس از آنکه پایتخت ایران در سال ۱۱۶۴ به تهران انتقال یافت، جمعیت این منطقه به تدریج افزایش پیدا کرد. همین موضوع باعث شد تا تهران به یکی از پیشرفته ترین و مدرن ترین شهرهای کشورمان تبدیل شود. اما متاسفانه رشد بی رویه جمعیت در چند دهه اخیر مشکلات بسیاری، از جمله کمبود خانه، ترافیک شدید و آلودگی هوا را برای شهروندان به وجود آورده است.

 

۲. مشهد

جمعیت مشهد

جمعیت: بالغ بر 3,000,000 نفر
 

کلانشهر مشهد از سرشماری سال ۱۳۵۵ به بعد، جایگاه دوم را در بین پرجمعیت ترین شهرهای ایران داشته است. این شهر در واقع قطب مذهبی ایران به شمار آمده و سالانه زائران بسیاری را از داخل و خارج از کشور به سوی خود می کشاند. نرخ رشد جمعیت مشهد در سال های اخیر برابر با 1.9 درصد بوده و این یعنی شمار مهاجرانی که به این منطقه می آیند، هر سال در حال افزایش است. در سرشماری سال ۱۳۹۵ نیز معلوم شد که حدود ۸ درصد از خانوارهای ایرانی در این شهر سکونت دارند. مشهد همچنین جزو ۱۱۰ شهر پرجمعیت دنیا محسوب می شود.

۳. اصفهان

جمعیت اصفهان

جمعیت: بالغ بر 2,000,000 نفر
 

اصفهان یکی دیگر از شهرهای موجود در این فهرست است که بیش از 200۰ هزار نفر ساکن این شهر می باشد. نرخ رشد جمعیت در استان اصفهان 0.97 درصد اعلام شده و میزان تراکم جمعیت در هر کیلومتر برابر با ۲۴۷۱ نفر است. دوران شکوفایی این شهر تقریبا به ۳۹۰ سال پیش باز می گردد، هنگامی که شاه عباس صفوی پایتخت کشور را از قزوین به اصفهان منتقل کرد. آثار برجسته و خیره کننده ای که از آن زمان در اصفهان به جای مانده، این شهرها به یکی از مهم ترین مراکز گردشگری ایران تبدیل کرده است.

۴. کرج

جمعیت کرج

جمعیت: بالغ بر 1,600,000 نفر
 

کرج یکی دیگر از پرجمعیت ترین شهرهای ایران است که بیش ۱600 هزار نفر ساکن این شهر می باشد. تراکم جمعیت در این منطقه نیز ۴۶۸۰ نفر بر کیلومتر مربع برآورد شده است. اما شاید جالب باشد بدانید که کرج، بالاترین نرخ رشد جمعیت را در بین سایر کلانشهرهای کشور دارد.
 

پس از معرفی کرج به عنوان مرکز استان البرز، این شهر مورد توجه افرادی قرار گرفت که تمایل داشتند علاوه بر زندگی در مجاورت پایتخت، از آب و هوای بهتر و هزینه های ارزان تر بهره ببرند. این موضوع همچنان یکی از دلایل عمده مهاجرت به این شهر محسوب می شود.

۵. شیراز

جمعیت شیراز

جمعیت: بالغ بر 1,570,000 نفر
 

شیراز پنجمین شهر پر جمعیت ایران بوده که علاوه بر آثار دیدنی و تاریخی بسیار، جمعیت بسیاری را نیز در خود گنجانده است. در دهه گذشته جمعیت شیراز رشد قابل توجهی کرده و با توجه به نبوده منابع کار کافی پیشبینی می شود این رشد جمعیت عواقب نامناسبی برای این شهر داشته باشد.

موارد مرتبط