معرفی بهترین پیست‌های اسکی ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
معرفی بهترین پیست‌های اسکی ایران - 3.7 out of 5 based on 3 votes

فصل زمستان و ورزش‌های زمستانی همواره طرفداران خاص خودش را دارد. ورزش اسکی روی برف نیز به جرات می‌توان گفت معروف‌ترین ورزش برفی است که در کشور ما هم طرفداران زیادی دارد. در این مطلب از سری مطالب وبلاگ تهران مبله 724 قصد داریم، بهترین پیست‌های اسکی کشور را معرفی کنیم. پس اگر شما هم طرفدار این ورزش هیجان انگیز هستید، این مطلب مناسب شماست و تا پایان مطلب با ما باشید.

 

تهران مبله 724 سرویس آنلاین اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت در تهران

 

1. پیست اسکی دیزین

اسکی- دیزین

 

پیست اسکی دیزین علاوه بر این که بهترین پیست اسکی ایران است، همین رتبه را در خاورمیانه هم دارد. دیزین واقع در شمال تهران است. فدراسیون جهانی اسکی هم دیزین را برای برگزاری مسابقات رسمی، تایید کرده است. شیب مسیر، طول مسیر، امکانات آن و به طور کلی همه چیز این پیست مطابق استانداردهای بین المللی است. ارتفاع دیزین 2650 تا 3600 متر از سطح دریا است. بهترین زمان برای اسکی در این پست بین ماه آذر تا اردیبهشت است.

امکانات: دیزین دارای سه تله کابین، دو تله‌سیژ، هفت تله اسکی بشقابی و یک تله اسکی چکشی است. همچنین دارای دو هتل، نوزده کلبه و پنج رستوران است.

آدرس: پیست اسکی دیزین در71 کیلومتری شمشک و 123 کیلومتری مسیر جاده چالوس قرار دارد.

 

2. پیست اسکی شمشک

اسکی-شمشک

 

دومین پیست اسکی بزرگ ایران بعد از دیزین، شمشک است. ارتفاع این پیست بین 2550 تا 3050 متر است. پیت اسکی شمشک معمولا از اوایل آذر تا اواسط فروردین باز می‌شود.

آدرس: 57 کیلومتری شمال شرق تهران در نزدیکی روستای شمشک.

مسیرها: می‌توان از لشکرک، زردبند و کرج، گچسر (فقط در فصل تابستان) استفاده کرد.

امکانات: دو دستگاه تله‌سیژ، دو دستگاه تله‌اسکی بشقابی و دو تله اسکی، نور افکن زرد (برای اسکی در هوای تاریک)، دو هتل و چهار رستوران

 

3. پیست اسکی توچال

اسکی- توچال

 

نزدیک‌ترین پیست به شهر تهران، توچال است. البته این پیست را می‌توانیم شلوغ‌ترین پیست اسکی هم بدانیم. خط تله کابین توچال در مجموع 7500 متر است که بیشتر از بعضی تله‌کابین‌های مطرح دنیا است. پیست اسکی توچال در ارتفاع 3550 متری قرار دارد. این پیست از مجهز تری پیست های کشور محسوب می‌شود.

توچال دارای سه پیست جدا است. پیست اول بین قله و ایستگاه هفتم قرار دارد. پیست دوم در دامنه غربی کوه و پیست سوم بین ایستگاه هفت و پنج قرار دارد.

پیست اسکی قله

پیست اول بین قله تا ایستگاه هفتم قرار دارد. این پیست در ارتفاع 3850 متری قرار دارد و طول مسیر آن 1200 متر است. دارای یک تله سیژ (دوبل مایر) و یک تله اسکی نیز می‌باشد. پیست اسکی قله به دلیل ارتفاع بالایش همزمان با قله سبلان استان آذربایجان برفگیر می‌شود و تا هشت ماه قابلیت بهره‌برداری دارد. 

پیست اسکی ایستگاه هفتم

این پیست همان‌طور که گفتی در دامنه غربی واقع شده است. هنگام اسکی در این پیست می‌توانید از مناظر زیبا لذت ببرید. قله کوه‌های اطراف نمای زیبایی به این مناظر بخشیده است. ارتفاع این پیست در بالاترین نقطه 3750 و در پایین‌ترین نقطه 3550 متر است. این پیست به یک تله سیژ پومادر مجهز است.

پیست اسکی ایستگاه هفتم تا پنجم

بالاترین نقطه این پیست 3750 متر و پایین‌ترین نقطه پیست 2940 متر ارتفاع دارد. مسافت آن هم 5500 متر است. 

امکانات: باشگاه تنیس، باشگاه تیر و کمان، باشگاه بانجی جامپینگ، اسکیت و باشگاه پینت بال

آدرس: 3 کیلومتری میدان تجریش، انتهای خیابان ولنجک

 

4. پیست اسکی آبعلی

اسکی- آبعلی

 

قدیمی ترین پیست اسکی در ایران آبعلی است. آبعلی پنج پیست اسکی را در خود جای داده است.

آدرس: جاده هراز، واقع در 75 کیلومتری شهر تهران نزدیک به هشهر آبعلی

امکانات: تله کابین، تله اسکی، زمین تنیس، باشگاه سوارکاری، پرش و کایت، هتل ، رستوران و محل امداد پزشکی

 

5. پیست اسکی دربندسر

اسکی- دربندسر

 

جوان‌ترین پیست اسکی کشور این پیست است. سال 1361 این پیست را یک شرکت خصوصی بنا نهاد. دبندسر در تمام روزهای هفته باز است و بین بازه زمانی آذر تا اواسط فروردین می‌توان از آن استفاده کرد. ارتفاع این پیست اسکی در بالاترین نقطه 3050 متر و در پایین‌‌ترین نقطه 2600 متر است. 

آدرس: 60 کیلومتری شمال شرقی تهران، واقع در روستای دربندسر

امکانات: مدرسه اسکی مجهز، یک تله سیژ، دو دستگاه تله اسکی چکشی

 

6. پیست اسکی پولادکف

اسکی- پولادکف

 

نام دیگر این پیست سپیدان است. این پیست واقع در استان فارس است و تا شهرستان سپیدان 5 کیلومتر فاصله دارد. فاضای خانوادگی این پیست هر ساله پذیرای اسکی کاران همچنین خانواده هایی است که به آن‌جا می‌آیند. یک پیست اسکی کوچک‌تر هم در آن منطقه وجود دارد. نام این پیست سپیدان است و در چهار فصل سال فعالیت دارد.

امکانات: بالابر، تله کابین، موتور برفی

 

7. پیست اسکی خوشاکو

اسکی- خوشاکو

 

این پیست واقع در ارومیه در منطقه راژان قرار دارد. پیست خوشاکو به دلیل داشتن پوشش گیاهی خود امکان استفاده از آن در چهار فصل سال وجود دارد. یعنی هم قابلیت اسکی روی برف و هم قابلیت اسکی روی چمن را دارد. این پیست بین کوه‌های پر شیب ارومیه واقع شده است.

 

8. پیست اسکی کاکان

اسکی- کاکان

 

پیست کاکان در قله دنا از رشته کوه زاگرس در شهر یاسوج، استان کهکیلویه و بویراحمد قرار دارد. کاکان بین دهستان کاکان و آب نهر قراردارد. طول پیست 600 متر و عرض آن 1500 متر است. بین دی تا اوایل فروردین امکان استفاده از این پیست وجود دارد. ارتفاع برف روی زمین تا 3.5 متر هم اندازه گیری شده است. 

امکانات: رستوران و خوابگاه، تله اسکی بشقابی

 

9. پیست اسکی بیجار

اسکی- بیجار

 

این پیست در استان کردستان قرار دارد. نام صحیح آن البته نسار بیجار است و روی دامنه کوه نسار واقع شده است. پیست اسکی بیجار از معروف‌ترین مناطق گردشگری استان کردستان است و در فصل زمستان میزبان علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی است.

امکانات: تله کابین، تله سیژ، پارکینگ، هتل و رستوران

 

10. پیست اسکی چلگرد

اسکی- چلگرد

 

پیست اسکی چلگرد در 85 کیلومتری شهرکرد در منطقه زاگرس قرار دارد. طول مسیر پیست 800 متر است. آب و هوای آن معمولا آفتابی است. این پیست تا پایان اسفند ماه باز است.

 

11. پیست اسکی سهند

اسکی- سهند

 

این پیست به تازگی تجهیز شده است. اکنون این پیست 12 ایستگاه بالابر، هتل پنج ستاره و سه ستاره، مجموعه‌های آپارتمانی، ویلایی و اماکن ورزشی است.

عمق برف در این پیست تا 4 متر هم اندازه‌گیری شده است. شش ماه سال امکان استفاده از این پیست وجود دارد. 

آدرس: 39 کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز

موارد مرتبط