طالقان شهری زیبا و ییلاقی در جوار پایتخت

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
طالقان شهری زیبا و ییلاقی در جوار پایتخت - 5.0 out of 5 based on 2 votes

زندگی در پایتخت به شکلی می باشد که هر کسی نمی تواند با آن وقف پیدا کند. هزینه های بالای زندگی باعث شده تا اکثر مردم تهران در طول ایام هفته درگیر شغلشان باشند. آلودگی هوا، شلوغی و ترافیک های سنگین انرژی مردم در تا آخر هفته به انتها می رساند. به همین دلیل تعطیلات آخر هفته باید یک فرصت برای بازگرداندن انرژِی باشد تا هفته کاری را به سر برند. پس سفری یک روزه می تواند مناسب ترین گزینه برای این امر باشد. اما این سفر یک روزه برای کدام مقصد مناسب است؟

در اطراف تهران شهرهای ها و مناطق ییلاقی بسیار خوبی پیدا می شود که خستگی زندگی در پایتخت را از تن آدمی در بیاورد. یکی از زیباترین و دنج ترین مناطق اطراف تهران، شهر بسیار زیبا و ییلاقی طالقان می باشد.

تهران مبله 724 همچون روال گذشته قصد دارد بهترین مناطق گردشگری را به مخاطبین خود معرفی نماید. به همین دلیل در این مطلب ما به شما شهر زیبای طالقان را معرفی می نماییم. اجاره سوئیت در تهران و اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران از جمله مواردی است که تیم ما چندین سال با بهترین کیفبت به مسافران و گردشگران خدمات ارائه می نماید.

شهر طالقان کجاست؟

طالقان از بخش های شهرستان ساوجبلاغ از توابع استان تهران است که در 120 کیلومتری شمال غربی تهران قرار دارد و از غرب کندوان، تا 40 کیلومتری شرق قزوین وسعت دارد. این منطقه زیبا و ییلاقی بین کوه های البرز قرار دارد و از شرق به کرج ، از شمال به رامسر و تنکابن و الموت و از جنوب به هشتگرد و از غرب به قزوین می رسد. با اجاره آپارتمان مبله شما می توانید برای چند شبی در این شهر زیبا اقامت داشته باشید

شهر طالقان

جاذبه های گردشگری شهر طالقان

چشمه های دایمی و فصلی

چشمه های دائمی و سفره آب زیر زمینی زیادی در طالقان وجود دارد که تعداد این چشمه های دایمی 399 و چشمه های اصلی 57 دهنه می باشد.

مهمترین چشمه های شهر طالقان

در شمال روستای دهدر در جنوب قله ماسه چال چشمه آب گرم گنداب وجود دارد که یکی از مهمترین چشمه های طالقان است.

در شمال روستای هرنج طالقان چشمه آب گرمی وجود دارد که ازچشمه های مهم طالقان به شمار می رود.

چشمه آب گرم گراب بالا طالقان.

در انتهای رودخانه فرعی و خاکرو در شمال روستای خچیره ،چشمه آب گرم وجود دارد که از چشمه های مهم طالقان است.

آبشارهای شهر طالقان

آبشارهای بی نظیر طالقان زیبایی های زیادی به این منطقه بخشیده است . منشا پیدایش این آبشارها در طالقان بارندگی زیاد در این منطقه است که رودخانه های زیادی به وجود آورده است .طالقان با وجود آبشار های زیبایش یکی از مناطق پر بازدید گردیده است.

آبشار شهر طالقان

آبشارهای معروف شهر طالقان

1. در روستای بزج در شمال روستای خسبان ، آبشار شلبن به طول تقریبی 30مترقراردارد که از معروف ترین آبشارهای طالقان محسوب می شود.
2. در روستای جزینان در بند، آبشار نرنووجود دارد که جزو زیباترین آبشارهای طالقان است.
3. یکی از زیباترین آبشارهای طالقان، آبشار آسکان است که در زمستان به صورت یخشار می باشد.
4. در غرب قله شاه البرز آبشار سفید آب قرار دارد که از مهم ترین آبشارهای طالقان محسوب می شود.
5. در جنوب قله خرس چر ناریان آبشار خرس چروجود دارد که زیبایی فوق العاده ای دارد.
6. در روستای مهران آبشار فصلی میلین قرار دارد که زیبایی زیادی به منطقه بخشیده است.
7. در قسمت غربی قله کله سنگ سوهان آبشار زیبا و کوچک سوهان قرار دارد.
8. در روستای خچیره ،آبشار وارکش قرار دارد که آبشار معروفی در طالقان است.

غارها و دست کن های شهر طالقان

در طالقان غارهای زیبا و طبیعی بسیاری وجود دارند که معروفترین آنها غار پراو است که شهرت زیادی دارد و ثبت جهانی گردیده است .

چند غار به ثبت رسیده در شهر طالقان

1. در شمال غربی روستای دنبلید غارزیبای زالن گاه قرار دارد.
2. در شمال روستای یزج غار بزج قرار گرفته است.
3. درجنوب قله الانه سر روستای ناریان ،غار مرغ قرار دارد.
4. درجنوب امامزاده یوسف بادامستان غارها و دست کن های بادامستان قرار دارند.
5. درجنوب شرقی روستای ورکش ،غار وی یا واقع قرار دارد.

گل گشت های شهر طالقان

وجود مزارع سرسبز و پرگل به ارتفاعات و قله های طالقان زیبایی بی نظیری بخشیده است و این مناطق را به تفرجگاه تبدیل کرده است. یکی از ویژگی های این منطقه گلگشت های گوناگون دامنه های کوه های طالقان است. طالقان به علت این گلگشتها تنها مورد پسند کوهنوردان نیست بلکه تفرجگاهی برای خانواده ها ست. روستاهای متعدد و مزارع نسبتا همواری در بین کوه های طالقان وجود دارد که طالقان را از سایر مناطق جدا می سازد.

گل گشت های شهر طالقان

معروفترین گل گشت های شهر طالقان

1. مسیر پیاده روی روستای حسنجون به مزرعه دو روان، که با درختان گردودرحاشیه جویبار پوشیده شده است.
2. مسیر پیاده روی روستای گوران به روستای اورازان که از درختان زیادی پوشیده شده که این مسیر در زمستان نیز جلوه بی نظیری دارد و از زیباترین مناطق طالقان است. در این مسیر یخشارهای مرتفع و جانوران زیادی وجود دارند که این منطقه را به منطقه ای زیبا تبدیل کرده اند.
3. مسیر پیاده روی روستای خچیره به هفت چشمه که در واقع مسیر صعود به قلعه وارکش است و در تابستان نیز طراوت ویژه ای دارد.
4. گلگشت گته ده به دختر قلعه گته ده که مسیر صعود به قله کاهار بزرگ است.
5. گلگشت دیگر کته ده به مندانین که مسیر صعود به قله میان کاهار می باشد.
6. گلگشت تکیه ناوه به عالی سر که زیباترین منطقه در پاییز است .
7. مسیر پیاده روی جنگل آسفاران از رودخانه به روستای آسفاران که به علت احداث جاده آن را تخریب کرده اند.
8. مسیرباغ کوچه روستای کوئین به چشمه سارکه از زیباترین مسیرها است.

کوه های شهر طالقان

کوه های طالقان یکی از زیباترین و باشکوه ترین جاذبه های طبیعی شهرستان طالقان به شمار می روند . کوه های طالقان از کوه های متعددی از جمله قله ی شاه البرز با ارتفاعی بالغ بر 4200 متر ، کوه های پیغمبر، حوضک زرچکانی، پردی، نمار، ارچنک، زرده چال، پرگال، گزانایورد، خشگه چال، خاکرود، کوروج، کاهار بزرگ و کوچک، سیاه سنگ، اسر، هزار بند، کرچال، عقیق، سات، و ... تشکیل شده است.

اجاره روزانه آپارتمان مبله

بلندای این کوه ها بین 3400 تا 4400 متر است که چشم اندازی زیبا و خارق العاده را برای این منطقه از کشور به ارمغان آورده است. طول رشته کوه طالقان 94 کیلومتر است که از شمال غربی آبیک قزوین شروع و به رودخانه کرج پایان می یابد و عرض آن درحدود 5 و در نواحی مرکزی به 25 کیلومتر می رسد.

قله های شهر طالقان

طالقان به علت داشتن قله های بلند همواره مورد توجه کوهنوردان بوده است. علت توجه کوهنوردان به طالقان به دلیل هم مرز بودن کوه های طالقان با بلندترین رشته کوه های ایران یعنی تخت سلیمان است و دلیل دیگر آن روستای پراچان که یکی از روستاهای است که از آن جا می توان به عنوان مبدا صعود به تخت سلیمان و علم کوه استفاده کرد.

موارد مرتبط