جاهای دیدنی و گردشگری قزوین، رتبه اول آثار تاریخی ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
جاهای دیدنی و گردشگری قزوین، رتبه اول آثار تاریخی ایران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

قزوین به لحاظ آثار تاریخی رتبه اول را در میان شهرهای ایران را دارد و یکی از زیباترین شهرهای کشور می باشد که در گذشته مرکز سلسه بود. به همین دلیل در تاریخ شهر قزوین دارای عناوین زیادی نظیر دروازه‌ی بهشت، باغ‌شهر و دارالسلطنه را یدک کشیده است.

اگرچه تپه‌های باستانی موجود، نشان از حدود ۱۰هزار سال قدمت یک‌جانشینی در این منطقه دارند، اما درمورد بنای اولیه‌ی خودِ شهر، بسیاری از تاریخ‌نگارها بر این باور هستند که شاپور بزرگ، دهمین پادشاه ساسانی، حدود ۱۷۰۰ سال پیش شهر قزوین را با نام کِشوین پایه‌گذاری نمود.

قزوین از ایام قدیم، به‌خاطر قرار گرفتن در مسیر جاده‌ی ابریشم، نقش مهمی در مراوده‌های تجاری و لشکرکشی‌های نظامی بین اقوام و کشورهای مختلف داشته است. امروزه هم به‌عنوان استانی که در مسیر ارتباطی استان‌های شمالی و غربی کشور واقع شده، نقش مهمی در پیوند آنها با سایر نقاط کشور ایفا می‌کند.

شهر قزوین یکی از شهر های ایده آال برای سفر های کوتاه مدید می باشد برای اقامت و اسکان خود می توانند با  اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران و اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران در شهر قزوین با خیالی راحت به این شهر تاریخی سفر نمایید. تهران مبله 724 در ادامه سری مطالب گردشگری خود اینار به سراغ قزروین رفته و تعداد کمی از آثار بیشمار تاریخی و دیدنی قزوین را به شما علاقمندان معرفی میکند.

مجموعه‌ باغ صفوی

 

مجموعه‌ باغ صفوی

مجموعه‌ باغ صفوی یا دولت‌خانه‌ صفوی از چندین بنای تاریخی متشکل شده که مهم ترین آن ها سردر عالی قاپو، عمارت نادری، عمارت پهلوی، عمارت قاجاری، گراند هتل، کاخ چهلستون و  جاذبه ها‌ی تاریخی و فرهنگی دیگر می باشند.

این مجموعه که جز آثار ملی کشورمان هم به ثبت رسیده، متشکل از بنا های مختلفی مربوط به دوره‌ی صفویه، دوره‌ی قاجار و دوره‌ پهلوی می باشد. به دین ترتیب قدمت این مجموعه حدود 500 سال می باشد که بخش بزرگی از تاریخ ایران می باشد.

موقعیت مجموعه‌ باغ صفوی بین خیابان پیغمبریه، خیابان هلال‌احمر و سبزه‌میدان می باشد و در اصلی آن در خیابان سپه است.

بازار قزوین

 

بازار قزوین

بازار سنتی قزوین یکی از زیباترین بازارهای سرپوشیده‌ی ایران و یکی از جاذبه های گردشگری قزوین است که قدمت آن بیش از هزار می باشد. این بازار در دوره‌ی صفوی و در ادامه در دوره قاجاره بازسازی شد و سراها و بناهای جدیدی به آن اضافه شد که الان جزو آثار تاریخی شهر قزوین محسوب می‌شوند.

از مشهور ترین بخش های این بازار می توان به سرای سعد السلطنه، سرای حاج‌رضا، سرای رضوی، سرای وزیر و مسجدالنبی اشاره کرد. سرای سعد السلطنه بزرگ‌ترین کاروانسرای سرپوشیده‌ی کشور می باشد. این کاروانسرا که پیش از انقلاب اسلامی در فهرست آثار ملی ثبت شده، مشتمل بر فضاها و بناها و حجره‌های دیدنی فراوانی می باشد. علاقمندان می توانند از میدان مرکزی شهر یا سبزه میدان از طریق خیابان امام خمینی به راحتی و با پیاده روی به بازار برسند.

پارک سنتی ملاخلیلا

 

پارک سنتی ملاخلیلا

علاوه بر آثار تاریخی قزروین دارای جاذبه طبیعی و تفریحی زیبایی نیز می باشد. پارک سنتی ملاخلیلای قزوین در مساحتی حدود ۶ هکتار، که در سال ۱۳۹۴ افتتاح شد یکی از این جاذبه های تفریحی می باشد. این پارک در دل باغستانی سنتی در جنوب شهر قزوین شکل گرفته که چند صد سال قدمت داشته است. بوستان ملاخلیلا طی چند سال گذشته به یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی قزوین بدل شده است.

این پارک امکانات فراوان تفریحی، اقامتی، فرهنگی و تجاری را در خود جای داده است و گردشگران می‌توانند ضمن تنفس هوای پاک، استفاده از امکانات مدرن، و تماشای درخت‌های کهنسال، پرندگان زیبا و آبگیرهای مصنوعی این بوستان فوق‌العاده زیبا و دیدنی، حس قدم‌زدن در کوچه ‌باغ‌های قدیمی ایران را تجربه کنند.

برای رسیدن به این پارک اگر از سمت همدان وارد قزوین شوید درست در ورودی شهر به این پارک می رسید. این بوستان روبروی میدان میوه و تره بار قزوین در بلوار جمهوری اسلامی می باشد.

حمام ها

 

حمام ها

قدمت حمام ‌ها یا گرمابه ‌های عمومی در ایران به دوره‌ی باستان می‌رسد. قزوین هم حمام‌های معروفی دارد که مربوط به دوران صفویه می باشد. از مشهور ترین حمام های قزوین می توان به حمام قجر، حمام بلور و حمام که در سطح شهر هستند، اشاره کرد.

حمام قجر در طول زمان به موزه‌ی مردم‌شناسی تبدیل شده است. که از گوشه وکنار این حمام اطلاعات زیادی را میتوانید کسب کنید. حمام یا موزه‌ی مردم‌شناسی قجر در یکی از خیابان‌های قدیمی قزوین به نام خیابان عبید زاکانی واقع شده است.

مسافران و گردشگران عزیز می توانند با اجاره آپارتمان مبله در شهر قزوین هیچ گونه دغدغه و نگرانی بابت اقامتگاه و اسکان خود نخواهند داشت و قبل از سفر خود محل اسکان خود را فقط با یک تماس رزرو نمایند

موارد مرتبط