رهن و اجاره منزل

این مورد را ارزیابی کنید
(15 رای‌ها)
رهن و اجاره منزل - 4.7 out of 5 based on 15 votes

مساله‌ای که همیشه ذهن همگان را به خود مشغول می‌کند، چگونگی نحوه‌ تبدیل رهن و اجاره است. ما در این مقاله قصد داریم نکات لازم در این زمینه را برای شما آشکار کنیم و تمام مالکان و مستاجران را آگاه سازیم.

اما توجه داشته باشید مطالبی که در ادامه می‌آیند، عرف فعلی بازار هستند و ممکن است این مبالغ منطقه به منطقه و شهر به شهر با هم متفاوت باشند. بنابراین با توجه به میزان سود بانکی، امکانات خانه و منطقه‌ای که ساختمان در آن قرار گرفته است، امکان دارد که نحوه و طریقه محاسبه مبلغ رهن و اجاره در مکان‌ها و شهرهای مختلف با هم تفاوت داشته باشند.

اجاره آپارتمان مبله

رهن کامل

باید بدانید که برای تعیین قیمت رهن فاکتورهایی مانند قیمت هر متر مربع و سن بنا مهم هستند که این قیمت از یک ششم تا یک چهارم قیمت فروش خانه، متغیر است. به هر میزان که عمر خانه بالاتر باشد، این ضریب به یک ششم نزدیک‌تر میشود. یعنی برای محاسبه قیمت رهن کامل باید ابتدا قیمت هر متر مربع از ملک را به دست آورد و سپس در متراژ خانه ضرب نمود و بر اساس سنی که سازه دارد، قیمت کل ملک محاسبه گردد و در انتها بر 4 یا 6 تقسیم شود.

رهن و اجاره

تبدیل رهن و اجاره در شرایط مختلف ممکن است متفاوت باشد، ولی به صورت کلی هر 1 میلیون تومان رهن را معادل 30 هزار تومان اجاره در نظر می‌گیرند .اما اگر بین موجر و مستاجر توافقی مبنی بر این صورت گیرد که مبلغ بیشتری برای پول پیش پرداخته شود، باید این مقدار پرداختی نسبت به رهن کامل را تبدیل به اجاره ماهیانه کنند. اما به صورت عرف و معمول جهت تبدیل بخشی از قیمت رهن به اجاره باید مبلغ رهن قابل تبدیل را بر 1 میلیون تومان تقسیم نمود و عدد به دست آمده را در 30 هزار تومان ضرب کرد.

موارد مرتبط