مترو تهران 98

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)
مترو تهران 98 - 4.0 out of 5 based on 5 votes

در این مطلب از سری مطالب تهران مبله 724 در مورد مترو تهران صحبت می‌کنیم. در ادامه نقشه مترو تهران 98 ، برنامه خطوط مترو تهران، معرفی خطوط و ایستگاه های فعال و غیر فعال مترو، مترو تهران قم، ساعت کار مترو تهران و هر آن چه به مترو تهران در سال 98 مربوط است می‌پردازیم.

با ما همراه باشید.

مترو ، راهی برای فرار از ترافیک شدید تهران

تصور تهران بزرگ بدون مترو شاید برای همه کسانی که حداقل یک روز را در تهران گذرانده اند، تقریبا غیر ممکن است. شهر تهران به عنوان پایتخت ایران جمعیت آن در طول روز به بیش از 10 میلیون نفر هم می‌رسد. تصور جابجایی این جمعیت عظیم بدون مترو شاید غیر ممکن باشد و ترافیک ناشی از این جمعیت وحشتناک خواهد بود. مترو یکی از بهترین امکاناتی است که شهر های بزرگ از آن برخورد هستند. مسافرین و گردشگران با اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران در نزدیکی یکی از ایستگاه های مترو می توانند به هر نقطه ای از تهران دسترسی داشته باشند.

 

خطوط مترو تهران

یکی از این وسایل عمومی که مورد استفاده بسیاری از شهروندان پایتخت است و نقاط زیادی از این کلانشهر را به هم متصل می‌کند، مترو است. متروی تهران روزانه بیش از ۳ میلیون نفر را جا به جا می‌کند. نخستین ایستگاه و خط مترو در روز شانزدهم اسفند ۱۳۷۷ با افتتاح خط ۵ (که تهران را به کرج می‌رساند) به بهره برداری رسید.

نقشه کامل مترو تهران 98 (ایستگاه ها و خطوط فعال وغیر فعال)

نقشه مترو تهران 98 پس از اتمام عملیات ساخت شامل ۷ خط با ۱۴۳ ایستگاه است. از این میان ۱۸ ایستگاه در محل تقاطع خطوط قرار دارند. نقشه كلي ايستگاه هاي خطوط راه آهن شهري تهران و حومه (غيرفعال) - مترو پس از پايان عمليات ساخت به شکل زیر می باشد.

شما می‌توانید برای دانلود نقشه مترو تهران 98 تصویر زیر را ذخیره کنید.

مترو تهران

خطوط فعال مترو تهران (خطوط و ایستگاه های فعال)

همچنین نقشه ايستگاه هاي در حال بهره برداري خطوط راه آهن شهري یا مترو تهران و حومه تا پایان مهر ماه سال 1398 به صورت زیر می باشد. در تصویر زیر فقط ایستگاه ها و خطوط فعال مترو نشان داده شده است. خطوط و ایستگاه‌هایی که هنوز فعال نیستند در تصویر زیر نشان داده نشده است. برای دانلود نقشه خطوط فعال مترو تهران تصویر زیر را ذخیره کنید.

 مترو تهران

 

خط 1 مترو، جنوب تهران(کهریزک و حرم شا عبدالعظیم) را به شمال تهران(میدان تجریش) متصل می کند.

خط 2 مترو، شرق تهران(فرهنگسرا) را به غرب تهران(صادقیه) متصل می کند.

خط 3 مترو، شمال شرق تهران(قائم) را به جنوب غرب تهران(آزادگان) متصل می کند.

خط 4 مترو، شرق تهران(شهید کلاهدوز) را به غرب تهران(ارم سبز و فرودگاه مهرآباد) مصل می کند.

خط 5 مترو، غرب تهران(صادقیه) را به کرج و گلشهر متصل می نماید.

خطوط 6 و 7 مترو تهران

خطوط 6 و7 در دست تکمیل هستند. این خطوط و ایستگاه‌هایشان فعلا فعال نیستند.

خطوط 8 و 9 و 10 مترو تهران

بر اساس طرح جدید غیر از خطوط 6 و 7 که در دست تکمیل هستند، چهار خط دیگر باید در آینده ساخته شوند. در آینده خطوط 8 و 9 و 10 و 11 نیز ساخته خواهند شد. بر اساس طرح جدید به غیر از خط 6 و 7 که در دست تکمیل است، باید چهار خط دیگر همانند خطوط معمولی مترو با عناوین خط 8، 9، 10 و 11 در آینده ساخته شود. مسیر خطوط 8 و 9 U شکل است که خط هشت از شمال شرق یعنی رسالت به سمت غرب و آزادگان پایین می‌آید و به سمت میدان بسیج می‌رود و خط 9 هم باز به همین شکل، اما برعکس خواهد بود. خط 10، خط شمالی تهران است و از بزرگراه شهید بابایی شروع می‌شود.

مترو تهران قم

 

مسافر از هر جای تهران که قصد سفر به قم را داشته باشد دیگر نیازی به حضور در ایستگاه راه‌آهن تهران ندارد و می‌تواند از طریق مترو ابتدا به ایستگاه تبادل آمده و سپس آنجا از طریق قطار شرکت راه آهن به سمت قم جابه جا شود

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی، عباس آخوندی روز پنجشنبه 25 مهرماه اعلام کرد: در حال حاضر آزادراه تهران - قم بار ترافیکی سنگینی دارد بنابراین در نظر داریم هر چه سریعتر وضعیت مسافری راه‌آهن تهران - قم را افزایش دهیم تا بخشی از بار ترافیکی این محور به سمت ریل منتقل شود بنابراین اگر این ایستگاه تبادل عملیاتی شود تسهیل سفر را برای مسافران فراهم می‌کند.

 

ساعت کار مترو تهران

زمان بندی و برنامه خطوط مترو تهران به همراه ساعت کاری هر کدام از خطوط را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید.

 

برنامه خطوط مترو

 

بدین صورت شما با اجاره آپارتمان مبله و اجاره سوئیت در تهران در نزدیکی یکی از ایستگاه های مترو تهران می توانید سفر خوشی در شهر شلوغ و پر ترافیک تهران داشته باشید 

 

روش‌های مختلف پرداخت هزینه بلیت متروی تهران

برای استفاده از متروی تهران یا باید از بلیت الکترونیک استفاده کنید یا اینکه بلیت تک سفره بخرید. برای خرید انواع بلیت‌های مترو هم می‌توانید به باجه‌های فروش بلیت در تمام ایستگاه‌های مترو مراجعه کنید و هم از دستگاه‌های ایستاده و دستگاه‌های دیواری مترو که با کارت اعتباری کار می‌کنند، کمک بگیرید. درکل مترو هم زمان سرعت مناسبی دارد و هم بسیار ارزان تر از سایر سیستم های حمل و نقدرون شهری می باشد.

موارد مرتبط