جاهای دینی قزوین

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
جاهای دینی قزوین - 5.0 out of 5 based on 4 votes

جاهای دیدنی قزوین: قزوین یکی از شهرهای تاریخی و زیبای ایران می باشد که در زمان صفویه این شهر نیز مرکز این سلسه بوده است به همین دلیل قزوین از لحاظ تعداد آثار تاریخی در این رتبه اول را دارا است. این عامل باعث شده در طول تاریخ شهر قزوین دارای عناوین متعددی نظیر دروازه‌ی بهشت، باغ‌شهر و دارالسلطنه را داشته باشد.

شهر قزوین یکی از شهر های مناسب برای سفر چند روزه می باشد برای اقامت و اسکان می توان همچون اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران ، با رزرو و اجاره یک واحد مناسب با خیالی راحت به این شهر دیدنی سفر کنند. هر چند معرفی جاهای دیدنی قزوین در یک مقاله کاری دشوار است ولی در زیر تنها به معرفی تعداد کمی از مهمترین جاهای دیدنی شهر قزوین پرداخته می شود.

مجموعه‌ باغ صفوی

ghazvin

مجموعه‌ باغ صفوی یا دولت‌خانه‌ صفوی از چندین بنای تاریخی متشکل شده که مهم ترین آن ها سردر عالی قاپو، عمارت نادری، عمارت پهلوی، عمارت قاجاری، گراند هتل، کاخ چهلستون و جاذبه ها‌ی تاریخی و فرهنگی دیگر می باشند.

این مجموعه که جز آثار ملی کشورمان هم به ثبت رسیده، متشکل از بنا های مختلفی مربوط به دوره‌ی صفویه، دوره‌ی قاجار و دوره‌ پهلوی می باشد. به دین ترتیب قدمت این مجموعه حدود 500 سال می باشد که بخش بزرگی از تاریخ ایران می باشد.

موقعیت مجموعه‌ باغ صفوی بین خیابان پیغمبریه، خیابان هلال‌احمر و سبزه‌میدان می باشد و در اصلی آن در خیابان سپه است.

بازار قزوین

ghazvin1

بازار سنتی قزوین یکی از زیباترین بازارهای سرپوشیده‌ی ایران و یکی از جاذبه های گردشگری قزوین است که قدمت آن بیش از هزار می باشد. این بازار در دوره‌ی صفوی و در ادامه در دوره قاجاره بازسازی شد و سراها و بناهای جدیدی به آن اضافه شد که الان جزو آثار تاریخی شهر قزوین محسوب می‌شوند.

از مشهور ترین بخش های این بازار می توان به سرای سعد السلطنه، سرای حاج‌رضا، سرای رضوی، سرای وزیر و مسجدالنبی اشاره کرد. سرای سعد السلطنه بزرگ‌ترین کاروانسرای سرپوشیده‌ی کشور می باشد. این کاروانسرا که پیش از انقلاب اسلامی در فهرست آثار ملی ثبت شده، مشتمل بر فضاها و بناها و حجره‌های دیدنی فراوانی می باشد. علاقمندان می توانند از میدان مرکزی شهر یا سبزه میدان از طریق خیابان امام خمینی به راحتی و با پیاده روی به بازار برسند.

پارک سنتی ملاخلیلا

ghazvin2

علاوه بر آثار تاریخی قزروین دارای جاذبه طبیعی و تفریحی زیبایی نیز می باشد. پارک سنتی ملاخلیلای قزوین در مساحتی حدود ۶ هکتار، که در سال ۱۳۹۴ افتتاح شد یکی از این جاذبه های تفریحی می باشد. این پارک در دل باغستانی سنتی در جنوب شهر قزوین شکل گرفته که چند صد سال قدمت داشته است. بوستان ملاخلیلا طی چند سال گذشته به یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی قزوین بدل شده است.

این پارک امکانات فراوان تفریحی، اقامتی، فرهنگی و تجاری را در خود جای داده است و گردشگران می‌توانند ضمن تنفس هوای پاک، استفاده از امکانات مدرن، و تماشای درخت‌های کهنسال، پرندگان زیبا و آبگیرهای مصنوعی این بوستان فوق‌العاده زیبا و دیدنی، حس قدم‌زدن در کوچه ‌باغ‌های قدیمی ایران را تجربه کنند.

برای رسیدن به این پارک اگر از سمت همدان وارد قزوین شوید درست در ورودی شهر به این پارک می رسید. این بوستان روبروی میدان میوه و تره بار قزوین در بلوار جمهوری اسلامی می باشد. برای اسکان می توان با مراجعه به سایت تهران مبله 724 به صورت مشابه با اجاره سوئیت در تهران به راحتی به این شهر سفر کرد.

حمام ها

ghazvin3

قدمت حمام ‌ها یا گرمابه ‌های عمومی در ایران به دوره‌ی باستان می‌رسد. قزوین هم حمام‌های معروفی دارد که مربوط به دوران صفویه می باشد. از مشهور ترین حمام های قزوین می توان به حمام قجر، حمام بلور و حمام که در سطح شهر هستند، اشاره کرد.

حمام قجر در طول زمان به موزه‌ی مردم‌شناسی تبدیل شده است. که از گوشه وکنار این حمام اطلاعات زیادی را میتوانید کسب کنید. حمام یا موزه‌ی مردم‌شناسی قجر در یکی از خیابان‌های قدیمی قزوین به نام خیابان عبید زاکانی واقع شده است.

بدین صورت شما مسافرین و گردشگران عزیز می توانید با اجاره آپارتمان مبله در قزوین با خیالی آسوده به این شهر زیبا و تاریخی سفر نمایید.

 

موارد مرتبط