آشنایی با منطقه آزاد چابهار

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
آشنایی با منطقه آزاد چابهار - 5.0 out of 5 based on 3 votes

بندر چابهار يکی از مناطق آزاد و تنها بندر اقيانوسی ايران در جنوب کشور در استان سيستان و بلوچستان با آب و هوای چهارفصل ملایم و بهاری است که گذرگاه ارتباطی بين کشورهای آسيای ميانه از جمله کشورهای ازبکستان، تاجيکستان، ترکمنستان، قرقيزستان و قزاقستان با آب‌های آزاد می باشد.به همین دلیل این بندر آزاد از لحاظ موقعیت جرافیایی در یکی از نقاط حساس جنوب کشور است که باعث شده است به این بندر توجه ویژه ای شود. بندر آزاد چابهار که در شرق خليج چابهار واقع شده است، به فرودگاه بين‌المللی کنارک و جاده‌های مواصلاتی دسترسی دارد. مسافرین و علاقمند به گشت و گذار در بنادر و سواحل جنوبی کشور می توانند این بندر را به عنوان یک گزینه عالی و فوق العاده انتخاب کنند و همچون اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران به کمک تهران مبله 724 در چابهار اقامتگاهی مناسب برای خود انتخاب و رزرو نمایند و با خیالی آسوده به این بندر سفر نمایند.
به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و حساس این منطقه آزاد، سرمايه‌گذاری ‌های زيادی انجام شده که ساخت اسکله، افزايش گنجايش کشتی ‌های اقيانوس ‌پيما، ساخت راه‌آهن به سمت کشورهای آسيای ميانه و احداث فرودگاه بين‌المللی از مهم ترین آن ها می باشند.


chabahar

 

ویژگی ها و مزایای مهم منطقه آزاد چابهار

منطقه آزاد چابهار مزايای زيادی دارد که متصل بودن به سرزمين اصلی ايران و عدم نياز به پرداخت هزينه ‌های سنگين بارگيری و تخليه کشتی‌ ها که مشکل اصلی مناطق آزاد کيش و قشم است، دوری از منطقه پرتنش خليج فارس و ارتباط مستقيم با اقيانوس هند، برخورداری از مراکز آموزش عالی، برخورداری از انواع تسهيلات و مزايا برای سرمايه‌گذاری و برخورداری از جاذبه‌های طبيعی زيبا و منحصر‌به‌فرد از مهم ترین و بهترین آنها می باشند.

کشورهای همسايه بندر آزاد چابهار

اين منطقه آزاد از شمال با کشورهای افغانستان، ازبکستان، تاجيکستان، ترکمنستان، قرقيزستان و قزاقستان، از شرق با پاکستان و از جنوب با اقيانوس هند همسايه می باشد.

مراکز خريد

بازار تيس، بازار پرديس، بازار صالحيار، مجتمع تجاري صدف، بازار فردوس، بازار ابريشم، بازار سنتی يا دکه بازار، بازار زرگرها و مجتمع تجاری سينا از معروف ترین و بزرگترین مراکز خرید بندر چابهار می باشند. مسافرین عزیر می توانند با اجاره آپارتمان مبله مناسب چند روزی را در چابهار به گشت وگذار و خرید در این مراکز خرید بگذرانند.


chabahar1

 

جاذبه‌های گردشگری منطقه

جاذبه‌های گردشگری چابهار در سه دسته مراکز تفريحی، جاذبه‌های طبيعی و جاذبه‌های تاريخی و باستانی تقسیم بندی می شوند.

 

مراکز تفريحی
 

از مهم ترین مراکز تفریحی بندر آزاد چابهار می توان به تفرجگاه ساحلی دريا کوچک،کلبه غواصی، اسکله تیس، پلاژ ساحلی، تفرجگاه و دریا بزرگ اشاره کرد.

chabahar2

جاذبه‌های طبيعی
 

بندر چابهار جاذبه‌های طبيعی شگفت‌انگيزی و بسیار زیبایی در اطراف خود دارد که بازديد از آن‌ها به هر علاقمندی توصیه می شود.

گل فشان، کوه‌های مریخی، تالاب ليپار، جنگل‌های حرا، درخت انجير معبد از مهم ترین جاذبه های طبیعی چابهار می باشند.

chabahar3

 

 

جاذبه‌های تاریخی و باستانی

غارهای سه‌گانه، قبرستان تاريخی تيس (قبرستان جن‌ها)، مسجد جامع تيس در روستای تيس، ساختمان تلگراف‌خانه در خيابان مولوی چابهار، مقبره سيد غلام‌ رسول در بلوار ريگی، موزه محلی چابهار در انتهای غربی بلوار امام خمينی و قلعه پرتغالی‌ها در ميدان تيس (نرسيده به پلاژ تيس)، از جاذبه‌های مهم تاريخی منطقه آزاد چابهار هستند که می توان به کمک ما که در اجاره سوئیت در تهران اولین بودیم، در این منطقه آزاد اسکان یابید.

موارد مرتبط