10 مکان گردشگری تاریخی ایران از نظر archdaily

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
10 مکان گردشگری تاریخی ایران از نظر archdaily - 4.8 out of 5 based on 4 votes

در این مطلب از سری مطالب تهران مبله 724 به نقل از وب‌سایت archdaily.com ، ده منطقه تاریخی ایران که مورد توجه سایر کشورهاست می‌پردازیم. در ادامه با ترجمه این بلاگ پست، همراه ما باشید.

 

"ایران به عنوان بقایای یک امپراتوری که زمانی تقریباً تمام منطقه از یونان تا چین را در بر گرفته بود، مملو از شگفتی های تاریخی است. در ادامه ده منطقه مختلف معرفی شده است، که هر کدام دارای تاریخچه‌ای غنی هستند. تاریخ ایران به طرز خارق العاده ای پیچیده است ، پوشیده از سلسله ها و حاکمانی است که نفوذبالایی داشته‌اند. با وجود تخریب‌ها و عدم رسیدگی و مرمت به خیلی از آن‌ها باز هم همچنان این مکان‌ها یادآور فرهنگ و تاریخی غنی است. به عنوان مثال اماکن مقدس زرتشتیان، علی رغم محدودیت هایی که دولت ایران بر آنها اعمال کرده است، هنوز هم مورد بازدید قرار می‌گیرند.

1. مسجد شاه اصفهان

1مسجدشاه

یکی از مکان‌هایی که در اکثر راهنماهای گردشگری نشان داده می‌شود، مسجد شاه است. فضای مسجدشاه با موزائیک های زیبا و آبی و زرد پوشیده شده است. نام این مسجد پس از انقلاب 57 امام (ره) تغییر پیدا کرد. می توانید یک روز کل را در حال قدم زدن در مسجد بگذرانید ، جزئیات آن را در نظر بگیرید و اسرار پنهان آن را بیابید.

 یکی از چیزهایی که نباید از دست بدهید، تجربه ایستادن زیر مرکز گنبد اصلی است. یک مربع کوچک که طوری ساخته شده است که ازسنگ دیگری است. در آنجا بایستید و صحبت کنید. انعکاس‌هایی که از صدای شما ایجاد می شوند غیر قابل توصیف هستند. این تجربه به خودی خود ارزش دیدن دارد.

2. کاخ عالی قاپو اصفهان

2.عالیقاپو

کاخ علی قاپو کاملاً به معنای واقعی کلمه مملو از لایه های معماری است. این بنا مرحله‌ای ساخته شده است. ورودی آن مکعب است. بقیه کاخ بعد از آن به بنا اضافه می‌شود. تالار فوقانی بنا را گسترش می‌دهد. در بالای این قسمت، تالار موسیقی و ایوان بزرگ شرقی که به سمت میدان باز می‌شود قرار دارد. این ایوان با 18 ستون چوبی که از یک سقف چوبی پشتیبانی می کردند آراسته شده بود.

این بنا به صورت مرحله ساخته شده است و از ورودی مکعب فشرده شروع می شود، سپس با یک "تالار فوقانی" گسترش می یابد ، و دو داستان در بالای ورودی اضافه می شود. بالای عمارت، تالار موسیقی و ایوان بزرگ شرقی که به سمت میدان باز می شوند قرار دارد. این ایوان با 18 ستون چوبی که از یک سقف چوبی پشتیبانی می کنند آراسته شده بود. شاه عباس از این کاخ به عنوان مکانی برای سرگرمی میهمانان خود در دوره سلسله صفوی استفاده می‌کرده است.

3. مسجد نصیرالملک ، شیراز

3مسجد نصیرالملک

اگر صبح زود از خواب بیدار می‌شوید، حتما مسجد نصیرالملک را ببینید. اتاق‌های آرامشبخش یک تجربه به یادماندنی برای گرشگران دارد. تابش نور آفتاب به شیشه‌های رنگی هر گردشگری را مجبور به عکس گرفتن می‌کند. لحظات به یادماندنی صحگاهی باعث شده هر گردشگری صبح را به بازدید از این مسجد اختصاص دهد. نمایی این اتاق یک نمای 360 درجه است.

4. کاخ گلستان ، تهران

4کاخ گلستان

کاخ گلستان شامل 17 نوع سازه در قالب باغ‌ها، بناهای ساخت دست معماران ایرانی و بناهای سلطنتی است. این بناها  زمانی درون دیوارهای "ارگ" یا ارگ تهران قرار داشتند. تقریباً تمام سازه ها در دوره سلسله قاجار ، از سال 1113 شمسی ساخته شده اند. متأسفانه تعداد زیادی از ساختمان ها در زمان حکومت رضا شاه از سال 1304 تا 1324، به دلیل عقیده وی مبنی بر اینکه معماری قدیمی شهر نباید مانع از رشد مدرن آن شود، تخریب شدند.

5. پرسپولیس ، شیراز

5پرسپولیس

در 60 کیلومتری شمال شرقی شیراز ، تخت جمشید پایتخت تشریفاتی ایران در زمان امپراتوری هخامنشی در حدود 550-330 قبل از میلاد بوده است. ویرانه های باستان شناسی در مجموع 1.6 کیلومتر مربع با بقایای ستون های عظیم ، دو کاخ سلطنتی و باغ ها را پوشش می دهد. مقبره کوروش بزرگ در آنجاست. در جایی کاشفان بین المللی از صدها سال پیش نام خود را در دیوارها حک کرده اند. این قسمت اکنون توسط موانع شیشه ای محافظت می‌شود. تاریخ پرسپولیس قدمت بسیار بالایی دارد.

6. سرزمین یزد

یزد

یزد پر از ساختمان‌های قدیمی و یک طبقه آجری است. این ساختمان‌ها در کوچه های باریک و پر پیچ و خم، پنهان شده اند. در ابتدا به منظور سردرگمی مهاجمان احتمالی بدین شکل می‌ساختند. ساختمان‌های یزد برای خنک کردن و بهبود گردش هوا، اکثرا حاوی یک حیاط داخلی با یک حوضچه کوچک هستند. برخی از ساکنان خوشبخت یزد می توانند با ساختن بادگیر، هوای تازه را به داخل اتاق‌ها و حیاط ها بکشانند، همچنین جریان هوا را به حداکثر برساند. صعود به پشت بام دنیای دیگری را نشان می‌دهد. منظره خاکی که توسط گنبدهای ارگانیک و بادگیرهای باشکوه ایجاد شده ، منظره ای کاملاً متفاوت از معماری قدیمی یزد به شما می بخشد. 

7. نقش رستم ، شیراز

7نقش رستم

در فاصله حدود 12 کیلومتری شمال غربی تخت جمشید ، بناهای تاریخی عظیم حکاکی شده در کوهستان قرار دارد. که مکان های استراحت نهایی پادشاهان هخامنشی را در خود جای داده اند. متأسفانه مقبره ها توسط اسکندر بزرگ مورد اصابت قرار گرفتند ، اما این به هیچ وجه در ظاهر باشکوه آن‌ها تأثیر نمی گذارد. اندازه سنگ های آن به قدری بزرگ است که جابجایی آن ها محال به نظر می‌رسد، چه رسد به فکر افرادی که برای تولید آنها زیر آفتاب گرم کار می کنند.

8. خانه قوام ، شیراز

8خانه قوام

این بنا بین سال‌های 1175 تا 1267 ساخته شده است. حاوی آینه‌های دیدنی و موزائیک های بازتابی است.

9. برج سکوت ، یزد

9برج سکوت

زرتشتیان معتقد بودند که اگر بدن مرده در آنجا دفن شود ، جسد را آلوده خواهد کرد. آنها برای مقابله با این مشکل ، برج‌های سکوت را در نزدیکی آسمان بنا کردند ، جایی که سرایداران ویژه می توانند مردگان را حمل کنند. در این فضای بزرگ و در معرض دایره ای ، خورشید و پرندگان چیزی جز استخوان ها باقی نگذاشته اند که بعداً جمع آوری و سرانجام با آهک و آب تجزیه شدند. برجها از دهه 40 خورشیدی مورد استفاده قرار نگرفته اند ، زیرا دولت ایران این عمل را ممنوع كرده است. در انتهای برج‌ها ویرانه های یک دهکده کوچک ، تقرکاملاً توسط کویر استتار شده است.

10. پل خواجو ، اصفهان

10پلخواجو

خواجو که در زمان سلسله صفویان در حدود سال 1029 شمسی توسط شاه شاه عباس ساخته شده ، نه تنها یک پل است بلکه به عنوان سد و یک مکان ملاقات عمومی محبوب نیز به کار رفته است. این پل 23 طاق مسافت به طول 133 متر دارد. اگرچه متأسفانه امروزه مقدار آب آن کم شده است. متأسفانه ، این بخش زندگی بسیاری را که زمانی در مرکز شهر بوده اند ، کمرنگ کرده است."

 

در این مطلب که ترجمه بدون کم و کاست یک بلاگ پست خارجی، است دیدیم که کشور ایران به حدی برای گردشگران جذاب و دیدنی است که آن را به دیگران نیز پیشنهاد می‌دهند. همان‌طور که گفتیم توسعه صنعت توریسم در ایران می‌تواند علاوه بر رونق اقتصادی باعث کارآفرینی برای جوانان و البته ایجاد الفت و دوستی بین مردمان کشورهای مختلف شود. 

تیم تهران مبله 724 جز کوچکی در این صنعت است که در زمینه اجاره سوئیت در تهران و اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران فعالیت می‌کند.

در صورت تمایل این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

موارد مرتبط