پارک شهر تهران

این مورد را ارزیابی کنید
(25 رای‌ها)
پارک شهر تهران - 4.8 out of 5 based on 25 votes

یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین پارک های شهر تهران، پارک شهر است.

پارک شهر از ابتدا

پارک شهر در سال ۱۳۳۹ تاسیس شده و از آن موقع تا کنون رفته رفته بر امکانات آن افزوده شده است. این پارک با مساحتی بالغ بر ۲۵ هکتار در منطقه ۱۲ شهرداری تهران و در حوالی خیابان خیام و فیاض بخش قرار دارد. از جمله امکانات پارک شهر می توان به ورزشگاه ، کتابخانه ، استخر ، آکواریم و سایت پرنده نگاری اشاره کرد. همچنین موزه صلح تهران نیز در پارک شهر قرار دارد که این موضوع باعث این منطقه یکی از مناطق مناسب اجاره سوئیت در تهران باشد.

 

 

تاریخچه پارک شهر تهران

محل فعلی پارک شهر در گذشته به محله سنگلج معروف بوده است. با آغاز دوران پهلوی و شروع سلطنت رضا شاه ، وی خانه های این محله را خریداری کرده و با تخریب آنها ، درختانی را در آن محل کاشت. به این ترتیب باغ سنگلج در این محله ایجاد شد. در آن زمان قسمت غربی باغ سنگلج در اختیار وزارت کشاورزی و قسمت شرقی آن نیز در اختیار شهرداری تهران قرار گرفت. همچنین از سال ۱۳۲۸ کل مجموعه برعهده شهرداری تهران سپرده شد. در سال ۱۳۳۲ آقایان کاظمی و رحمانی وظیفه طراحی و نظارت بر اجرای ساخت پارک را برعهده گرفتند.  در سال ۱۳۳۹ عملیات ساخت این پارک به عنوان نخستین پارک تهران به اتمام رسید.

 

آشنایی بیشتر با پارک شهر

مراکز گردشگری پارک شهر می توان به موزه صلح تهران اشاره کرد. موزه صلح تهران یکی از موزه های عضو شبکه بین المللی موزه های صلح است که با هدف ترویح فرهنگ صلح تاسیس شده است. خانه مبله در یکی از مقالات گردشگری گذشته به صورت مفصل به معرفی موزه صلح تهران پرداخته است. برای آشنایی بیشتر با موزه صلح تهران کلیک کنید.

آکواریوم پارک شهر از دیگر جاذبه های این پارک است. این مکان در واقع پناهگاهی بوده که در جنگ ایران و عراق مورد استفاده قرار می گرفته است. پس از پایان جنگ ایران و عراق این پناهگاه به نمایشگاه و آکواریوم ماهی های آب شیرین تغییر کاربری داده است. علاوه براین امکان خرید انواع ماهی و لوازم آکواریوم نیز در این مکان امکان پذیر است.

باغ پرندگان واقع در پارک شهر از اسفندماه سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را از آغاز کرد. این باغ در سه قطعه و با مساحتی بالغ بر ۴۳۶۲ مترمربع احداث شده است. باغ پرندگان انواع مختلفی از گونه های پرندگان را در خود جای داده است که از آن جمله می توان به انواع طوطی ها ، انواع طاوورس ، انواع بوقلمون ، انواع قرقاول و… اشاره کرد.

علاوه بر باغ پرندگان یک سایت پرنده نگاری را نیز در این پارک قرار دارد. سایت پرنده نگاری پارک شهر در آذرماه ۱۳۹۳ و به منظور آشنایی بیشتر شهروندان با پرندگان مختلف راه اندازی شده است. در این سایت با استفاده از دوربین های دو چشمی و نیز کتاب های راهنما می توان با انواع گوناگون پرندگان آشنا شد. جالب است بدانید پارک شهر تهران میزبان انواع مختلف پرنده هایی است که در این منطقه ساکن هستند و یا اینکه در فصول مختلف سال به این منطقه مهاجرت می کنند.

از دیگر امکانات پارک شهر می توان به زمین بازی کودکان ، انواع امکانات ورزشی ، دریاچه مصنوعی و کتابخانه اشاره کرد. در مجموع پارک شهر به جهت برخورداری از امکانات مناسب مکان مناسبی برای تفریح و گردش به شمار می

. همچنین در اغلب روزها این پارک میزبان ورزشکارانی است که به پیاده روی های انفرادی یا دسته جمعی می پردازند. دوچرخه سواری نیز از دیگر تفریحاتی است که در پارک شهر جریان دارد. علاوه براین پارک شهر دارای سوژه های ناب بسیار برای عکاسان است.

موارد مرتبط