شماره تماس:   09129618105 

هزینه تعمیرات واحد آپارتمان

این مورد را ارزیابی کنید
(16 رای‌ها)
هزینه تعمیرات واحد آپارتمان - 5.0 out of 5 based on 16 votes

اختلاف بر سر تقبل هزینه تعمیرات ساختمان، یکی از مطرح‌ترین مشکلاتی است که مالکان و مستاجران با آن روبه‌رو می‏‌شوند.

 

تمام این قوانین در قولنامه‌ها و قراردادهای املاک به وضوح ذکر شده‌اند اما افراد اکثرا از جزئیات قانون بین مالک و مستاجر در ارتباط با هزینه تعمیرات ساختمان مطلع نیستند و به هنگامی که جایی از آپارتمان نیاز به تعمیر داشته باشد، بر سر پرداخت هزینه دچار اختلاف و درگیری می‌شوند.

قانون مالک و مستاجر در ارتباط با هزینه تعمیرات آپارتمان به چه صورت می‌باشد؟

براساس ماده ۴۸۶ قانون مدنی و موارد اشاره شده در قانون تملک آپارتمان‌ها، موجر وظیفه دارد ملک مورد اجاره خود را با تمام وسیله‌ها و امکاناتی که در قرارداد نوشته شده‌است، سالم و بدون هیچ نقضی به مستاجر تحویل دهد. در طول مدت اجاره در صورت بروز مشکل برای ملک یا تاسیسات ساختمان، با توجه به کلی یا جزئی بودن آن، مالک و یا مستاجر باید هزینه را پرداخت نمایند. طبق قانون به تصویب رسیده، هزینه تعمیرات اساسی، کلی و ضروری (تعمیر نشتی سرویس‌ها- تعمیر لوله‌کشی آب، گاز، فاضلاب- رنگ‌آمیزی ساختمان- تعمیر آسانسور، تعمیر برق پارکینگ و ...) وظیفه مالک می‌باشد و هزینه تعمیرات جزئی و کوچک (تعمیر موردی قفل در- نصب توری در و پنجره- تعمیر تهویه سرویس‌ها- تعویض واشر شیرهای آب، تعویض پوشال کولر آبی و ...) بر عهده مستاجر است.

اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران
 

باید در زمان عقد قرارداد خانه برای تعمیرات ساختمان و تاسیسات آن، بین مالک و مستاجر توافق صورت گیرد و حتما در قرارداد قید شود که هنگامی‌که ساختمان نیاز به تعمیرات دارد، خود مالک اقدام به تعمیر آن‌ کند و یا مستاجر هزینه تعمیرات را بپردازد و با هماهنگی موجر از مبلغ اجاره‌ کسر کند.

مستاجر باید هنگام تحویل خانه تمام امکانات ساختمان مانند کولر، شوفاژ، قفل‌ها، دستگیره‌های در، شیرهای آب و… را کاملا تست نماید.

اگر مالک از انجام تعمیرات خودداری کند، چه باید کرد؟

مستاجر با مراجعه به شورای حل اختلاف می‌تواند شکایت خود را مطرح کند و طبق حکم و نظارت دادگاه، می‌تواند تعمیرات لازم را انجام دهد و در انتها هزینه آن را از اجاره‌ کسر نماید. در غیر اینصورت مستاجر حق دارد که قرارداد را طبق نظر و حکم دادگاه فسخ کند.

اگر مستاجر مانع از انجام تعمیرات شود، چه باید کرد؟

اگر مستاجر اجازه تعمیرات مشکلات اساسی ساختمان را ندهد، مالک می‌تواند به شورای حل اختلاف مراجعه کند و از مستاجر شکایت کند و طبق حکم دادگاه اقدام به تعمیر ساختمان نماید

موارد مرتبط