شماره تماس:   09129618105 

نقشه استاندارد خانه و ساختمان

این مورد را ارزیابی کنید
(15 رای‌ها)
نقشه استاندارد خانه و ساختمان - 5.0 out of 5 based on 15 votes

نقشه استاندارد خانه به نقشه‌ای گفته می‌شود که اصول روابط بین فضاها و تناسب ابعاد را به صورت دقیق رعایت کرده باشد.

نقشه مناسب در زیبایی خانه نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. اگر از معیارهایی مانند طول عمر ساختمان و محله صرفه نظر کنیم، نقشه و طراحی فضاهای داخلی چیزی است که دو خانه مثلا 50 متری را از هم متمایز می‌کند. اینکه چه فضایی برای آشپزخانه اختصاص داده شده است، کدام فضاها نور مناسبی دارند، اتاق‌ها در چه قسمت خانه قرار داده شده‌اند و… می‌تواند در انتخاب شما بسیار تأثیرگذار باشد.

اجاره آپارتمان مبله

قسمت ورودی خانه

به فضای کوچک پشت در ورودی، ورودی خانه یا کفش‌کَن گفته می‌شود. این قسمت باید به گونه‌ای طراحی شود که در صورت ورود افراد غریبه، لطمه‌ای به حریم‌ شخصی اعضای خانه وارد نشود یعنی باید کاملا دور از فضاهای خصوصی و نیمه‌خصوصی خانه باشد و تنها به پذیرایی دسترسی داشته باشد، همچنین باید به اندازه یک آینه دیواری و جاکفشی فضا داشته باشد. در صورتی که متراژ اجازه می‌دهد، سرویس بهداشتی نیز باید در این بخش از خانه ساخته شود.

آشپزخانه

آشپزخانه یکی از پرکاربردترین و پررفت‌وآمدترین محیط‌های خانه می‌باشد که باید مرز بین اتاق نشیمن، اتاق‌خواب‌ها و پذیرایی باشد. متراژ آن باید حدود 12 تا 15 متر مربع درنظر گرفته ‌شود و فضای مناسب برای حرکت وجود داشته باشد زیرا آماده‌سازی غذا شامل مراحل مختلفی می‌شود و در هرکدام از این مراحل وسایل مخصوصی لازم است که اگر طراحی مناسبی نداشته باشد یا آشپزخانه کوچک باشد در حین انجام کار باعث کلافگی آشپز می‌شود. بنابراین طراحی باید به گونه‌ای باشد که مثلث کار بین نقاط پرکاربرد‌ یعنی ظرفشویی، اجاق گاز و یخچال به صورت مناسبی رعایت شود. اگر این قسمت به‌صورت خطی طراحی شود جابه‌جایی مدام بین این سه نقطه بسیار آزاردهنده می‌شود.

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن به قسمت نیمه‌خصوصی خانه گفته می‌شود که اعضای خانواده بیشتر وقت خود را در آن سپری می‌کنند. باید 20 تا 30 متر مربع فضا داشته باشد و در آن یک کاناپه و تلویزیون به راحتی جا شود. این قسمت از خانه نباید به طورمستقیم به ورودی خانه دسترسی داشته باشد ولی باید به اتاق‌ خواب‌ها و آشپزخانه دسترسی بی‌واسطه داشته باشد. متاسفانه در خانه‌هایی با متراژ پایین این محیط از نقشه‌های آپارتمانی حذف شده است.

اتاق پذیرایی

متراژ پذیرایی در نقشه استاندارد خانه بین 20 تا 35 متر مربع است و باید در آن یک دست مبلمان به راحتی جا شود. این فضا غیرخصوصی و مخصوص پذیرایی از مهمانان می‌باشد. پذیرایی نباید به اتاق‌نشیمن یا اتاق خواب‌ها مشرف باشد ولی باید به صورت مستقیم به آشپزخانه و ورودی خانه دسترسی داشته باشد.

اتاق‌ خواب

اتاق‌خواب باید در نقطه‌ای از خانه قرار بگیرد که کاملا آرامش داشته باشد و سروصدای اتاق پذیرایی و آشپزخانه به آن نرسد. و باید به سرویس بهداشتی، اتاق نشیمن و آشپزخانه دسترسی مستقیم و راحت داشته باشد. اتاق خواب به دو نوع اتاق خواب والدین و اتاق خواب فرزندان تقسیم می‌شود و البته در متراژ‌های بالا، اتاق خواب مهمان نیز وجود دارد که ویژگی‌هایی آن مشابه اتاق خواب فرزندان است. اتاق والدین فضایی به اندازه 20 متر مربع باید داشته باشد و تعبیه حمام در اتاق خواب والدین نیز انتخاب مناسبی به‌شمار می‌آید. متراژ اتاق فرزندان بین 12 تا 15 متر مربع متغیر است که باید یک تخت و میز تحریر به راحتی در آن جا شود.

موارد مرتبط