شماره تماس:   09129618105 

نرخ حق کمیسیون مشاورین املاک

این مورد را ارزیابی کنید
(16 رای‌ها)
نرخ حق کمیسیون مشاورین املاک - 5.0 out of 5 based on 16 votes

حق کمیسیون املاک چیست

برای خرید، اجاره آپارتمان مبله و یا رهن باید با صاحب خانه یا مستاجر وارد معامله شوید و قرار دادی بین شما نوشته شود. این کار باید در مشاورین املاک انجام گیرد که برای این منظور باید به آن‌ها حق کمیسیون پرداخت شود و کارشناسان املاک حق الزحمه خود را از یک ملک استیجاری و یا ملک فروشی به صورت کارمزد از دو طرف معامله دریافت می‌کنند. این حق الزحمه یا کارمزد دریافتی توسط آن‌ها، تعرفه‌ای می‌باشد که از طرف اتحادیه مشاوران املاک همان شهر به آن‌ها ابلاغ شده است.

تا تیر ماه سال 1379 مشاورین املاک طبق نظر و دلخواه خود مبلغی را به عنوان کمیسیون و کارمزد کم می‌کردند، اما به منظور جلوگیری از این امر، وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت حق کمیسیون املاک‌ها را به صورت یک قانون به تصویب رسانده است و تمام بنگاه‌های املاک موظف هستند که از آن پیروی کنند و این دریافت کمیسیون یک مساله جا افتاده در بین تمام بنگاه‌ها و مراجعه کنندگان آن‌ها می‌باشد.

فرمول محاسبه حق کمیسیون املاک به چه صورت می‌باشد

در ابتدا نکته قابل ذکر این است که این روش محاسبه حق الزحمه کمیسیون مشاوران املاک مربوط به شهر تهران می‌باشد و در سایر شهر‌های کشورمان باید به سایت اتحادیه مشاورین املاک همان شهر مراجعه کرده و از نحوه محاسبه این کمیسیون مطلع شد.

مسئولان بنگاه‌ها موظف به رعایت تمام قوانین طبق دستورالعمل‌ها و مصوب‌های به تصویب رسیده شده، هستند و تمام شهروندان یعنی مالک و مستاجر نیز باید به این قانون احترام بگذارند و تابع آن‌ باشند. هر گونه تخلفی از سوی شهروندان یا مشاوران املاک صورت گیرد، اتحادیه مربوطه به پیگیری موضوع می‌پردازد و با متخلف برخورد جدی صورت می‌گیرد. یکی دیگر از راه‌هایی که در دسترس می‌باشد، سامانه 7334 می‌باشد که در تمام کشور می‌توان برای ثبت شکایت خود با این شماره تماس برقرار کرد.

مصوبه‌ای که ازسال 1396 برای دریافت حق کمیسیون در شهر تهران به منظور خرید و یا فروش ملک به تصویب رسید به شرح زیر می‌باشد که این تعرفه برای تمام املا‌ک‌های تجاری، مسکونی و اداری یکسان است و مسئولین بنگاه‌ها و شهروندان ملزم هستند تابع آن باشند.

نظر نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک درباره حق کمیسیون

 

حسام عقبایی، نائب رییس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران، در گفتگویی که با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا در خصوص نحوه محاسبه کمیسیون مشاورین املاک داشت، گفت:فرمولی که برای این منظور در نظر گرفته شده است، بر طبق ارزش خانه اجاره شده، رهن شده و یا خریداری شده می‌باشد و برای هر کدام قیمت متفاوتی را شامل می‌شود. در هنگام اجاره منزل 4/1 از مبلغ اجاره‌ای که بین طرفین توافق شده است و در قرار داد نیز ثبت می‌گردد باید به مسئول بنگاه پرداخت شود. برای خانه‌ای که رهن می‌شوند در ازای هر 1 میلیون تومان مبلغ رهن، 30 هزار تومان باید به بنگاه پرداخت گردد. و همچنین حق العمل تمدید اجاره نامه‌ی خانه‌ها از هر دو طرفین 80 هزار تومان می‌باشد. این نکته را مد نظر داشته باشید که حق کمیسون زمانی به مشاوران املاک تعلق می‌گیرد که قرار داد در حال نوشته شدن در فرمتی مخصوص برای تحریر و با ارائه کد رهگیری همراه با امضای دو طرف معامله و مهر بنگاه باشد و یک نسخه از قرار داد به هرکدام از مالک و خریدار یا مستاجر تحویل داده شود.

وی افزود: ملکی که ارزشی تا 500 میلیون دارد، بنگاه برای حق کمیسیون و یا همان کارمزد خود باید 5 درصد ارزش ملک را دریافت نماید که برای این مبلغ 0.5 درصد خریدار و 0.5 درصد را باید مالک پرداخت نماید. اگر ارزش ملک بیش از 500 میلیون می‌باشد، 0.25 درصد از مازاد مبلغ را خریدار و فروشنده باید پرداخت نمایند. لازم به ذکر است که دو طرف معامله باید مالیات بر ارزش افزوده را نیز تقبل نمایند. از سال 1396 مالیات بر ارزش افزوده 9 درصد محاسبه شده است.

به عنوان مثال تصور کنید، خانه ای با ارزش 600 میلیون تومان برای معامله وجود دارد، از 500 میلیون تومان نیم درصد آن که می‌شود 5/2 میلیون تومان که 2/52222فللل و از 100 میلیون باقی مانده نیز 0.25 درصد مبلغ آن که می‌شود 250 هزار تومان محاسبه می‌گردد و در مجموع با محاسبه 9 درصد ارزش افزوده تقریبا 3 میلیون تومان از دو طرف معامله، مالک و خریدار، دریافت می شود.

به عنوان مثالی دیگر باید گفت، تصور کنید شما در حال معامله یک ملک 700 میلیون تومانی می‌باشید طبق فرمولی که به تصویب رسیده است و توضیحاتی که بیان کردیم هر دو طرف معاله و قرار داد یعنی فروشنده و خریدار، 3270 هزار تومان حق کمیسیون را باید پرداخت نمایند.

موارد مرتبط