میدان آزادی زیباترین میدان دنیا

این مورد را ارزیابی کنید
(32 رای‌ها)
میدان آزادی زیباترین میدان دنیا - 4.5 out of 5 based on 32 votes

میدان آزادی که در ابتدای شهر تهران قرار دارد، می توان گفت که پس از میدان نقش جهان اصفهان، بزرگترین میدان در ایران میباشد.

میدان آزادی  زیباترین میدان دنیا

برج و میدان آزادی در سال ۱۳۴۹ شمسی با طراحی و معماری زیبایی توسط استاد خسین امانت برای جشن های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ساخته شده است. این میدان پس از میدان نقش جهان اصفهان دومین میدان بزرگ ایران است و مساحت آن حدود 50 هزار متر مربع میباشد. پیش از انقلاب اسلامی، نام آن میدان شهیاد بود و پس از انقلاب اسلامی به میدان آزادی تغییر نام یافت.

از امکانات میدان آزادی میتوان به  چندین نگارخانه ، موزه ، سالن نمایش و کتابخانه اشاره کرد.

برج وسط این میدان که به برج آزادی معروف است، میتوان گفت که باعث شده تا این نگاره زیبا به عنوان زیباترین میدان دنیا لقب بگیرد و تمامی مردم جهان ایران را با میدان ازادی می شناسند.

هر فردی که برای اولین بار به شهر تهران می آید، ساعت ها را در میدان به تماشای برج زیبای آن میگذارد و تعداد زیادی عکس های یادگاری میگیرد. موضوع جالبی که می توان به آن اشاره کرد این است که اگر به شهر تهران سفر کردید و مسیر را گم کردید، کافیست بگوئید می خواهید به میدان ازادی بروید.

 

تاریخچه ساخت میدان آزادی تهران

در سال ۱۳۴۵ شمسی طرح یک نماد شناسایی برای ایران در میان معماران ایرانی به مسابقه گذاشته شد. در پایان این مسابقه طرح مهندس حسین امانت که سن او در آن زمان به ۲۴ سال میرسید برگزیده شد. عملیات ساخت برج آزادی تهران در ۱۱ آبان ماه ۱۳۴۸ آغاز و پس ۲۴ دی ماه ۱۳۵۰ با نام برج شهیاد به بهره برداری رسید. میدان و برج آزادی تهران از آن زمان تا کنون وقایع بسیاری را به خود دیده است.

 

معماری برج آزادی

طرح میدان آزادی تهران برگرفته شده از سقف مسجد شیخ لطف الله اصفهان است که حالت چند ضلعی دارد. معماری خود برج آزادی هم ترکیبی از معماری هخامنشیان ، ساسانیان است.

ارتفاع برج آزادی تهران ۴۵ متر است. معمار این برج قصد داشته آن را به گونه ای طراحی کند تا زمانی که فردی به بنا نزدیک می شود ناخودآگاه سرش را به سمت بالا ببرد ؛ اما از آنجا که این برج در نزدیکی فرودگاه مهرآباد قرار گرفته لذا این مهم تحقق نیافته است.

 

جایگاه جغرافیایی زیباترین میدان دنیا

میدان آزادی در غرب و ابتدای خیابان آزادی شهر تهران قرار گرفته است. این میدان زیبا از شمال به بزرگراه محمدعلی جناح ، از جنوب به بزرگراه آیت الله سعیدی ، از شرق به خیابان آزادی و از غرب به بزرگراه لشگری متصل می شود.


اجاره آپارتمان مبله در مناطق اطرف میدان آزادی

در نزدیکی میدان آزادی محله های هستند که برای اجاره آپارتمان مبله در تهران مناسب میباشند. مانند شهرک اکباتان، شهرک شهید فکوری و خیابان استاد معین.

موارد مرتبط