شماره تماس:   09129618105 

مقاوم سازی آپارتمان و ساختمان

این مورد را ارزیابی کنید
(19 رای‌ها)
مقاوم سازی آپارتمان و ساختمان - 4.9 out of 5 based on 19 votes

تمام ساختمان‌ها باید مقاوم‌سازی شوند، به دلیل اینکه زیر شهر تهران چندین گسل فعال وجود دارد، احتمال وقوع زمین لرزه بسیار است و همچنین دلایلی مانند تراکم جمعیت بالا در تهران و مهیا نبودن زیرساخت‌هایی لازم و کافی جهت کاهش خسارات‌های مالی و جانی، احتمال پیامدهای ناگوار زلزله تهران بسیار خواهد بود.

از ابتدای دهه‌ی ۷۰در دستور کار نهادهای اجرایی مرتبط، توجه به زلزله و همچنین تلاش برای کاهش دادن پیامدهای آن مورد توجه قرار گرفت و وزارت مسکن و شهرسازی بر ایمن‌سازی ساختمان‌ها نظارت جدی را پیش گرفته ‌است.

اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران

مقاوم‌سازی در برابر زلزله تهران به چه صورت باید انجام شود؟

   تعریف مقاوم سازی

در هنگام وقوع زلزله به تمام ساختمان، نیروهای زیادی وارد شده که سبب تکان خوردن خانه می‌شود، در چنین شرایطی اگر برای ساختمان، اسکلت‌بندی و مصالح مناسبی در هنگام ساخت به کار نرفته باشد، مقاومت بسیار کمی دارد و خسارت‌های مالی و جانی شدیدی به بار خواهد آمد. به همین دلایل مفهومی به نام مقاوم‌سازی وجود دارد که منظور افزایش مقاومت سازه در برابر نیروهایی می‌باشد که به آن وارد می‌شود و اثرات منفی نیروهای وارد شده را تا حد امکان خنثی می‌کند.

مقاوم سازی، یکی از مراحل اولیه مراحل ساخت ساختمان می باشد که به آن باید توجه ویژه ای داشت.

ساختمان‌هایی که به کانون زلزله نزدیک‌تر هستند، انرژی بیشتری به آن‌ها وارد می‌شود و هرچه از این نقطه فاصله داشته باشد، انرژی کمتری را تحمل خواهد نمود. بنابراین این امر که یک ساختمان هیچ‌گونه آسیبی نبیند، بسیار دور از ذهن می‌باشد و تنها هدف از مقاوم‌سازی این است که آسیب‌ها به حداقل برسند و کمترین خسارات‌های مالی و جانی را داشته باشند.

ویژگی خانه‌های مقاوم و ایمن

- همان‌طور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، ساختمان‌هایی که مربوط به دهه‌ی هفتاد و یا قبل از آن هستند، هیچ توجهی به ایمن‌سازی و مقاوم‌سازی ساختمان نکرده‌اند، پس تا حد امکان از خرید و اجاره این‌گونه ساختمان‌ها خودداری کنید.

- فاصله هر ساختمان نسبت به ساختمان‌های مجاور خود باید دست کم ۱۰ سانتی‌متر باشد، این فاصله به دلیل زیبایی در نمای ظاهری ساختمان‌ها، پوشانده می‌شود اما از پشت بام وجود یا عدم وجود آن کاملا مشخص است.

- باید بدانید که هرچه تعداد ستون‌ها بیشتر باشد، ساختمان ایمن‌تری را خواهید داشت. اگر به سالن فضای زیادی اختصاص داده شده است، تعداد ستون‌هایی که در زیر سقف به‌کار رفته، باید مناسب و به اندازه باشند، زیرا فضاهای بازی که در زیر آن‌ها هیچ ستونی بکار نرفته باشد، از جمله نقاط بحرانی و خطرناک در هنگام وقوع زلزله هستند.

- در اطراف آسانسور باید حداقل سه ستون قرار بگیرد، در غیر این صورت زلزله عواقب شدیدی را در پی خواهد داشت.

- در ساخت ساختمان‌ها از آجر و گل یا تیرآهن و آجر نباید استفاده شود، زیرا در برابر زمین لرزه احتمالی مقاوم نیستند و باید از خرید یا اجاره‌ی این خانه‌ها جدا خودداری کرد.

- به منطقه‌ای که خانه در آن واقع شده است، باید توجه داشته باشید. خانه‌هایی که در کوچه‌های بسیار باریک ساخته شده‌‌اند و یا تراکم ساختمان‌ها در کوچه‌ و خیابان‌ بالا است، حتی اگر خانه‌های این مناطق به صورت اصولی ساخته شده باشند، امکان دارد وضعیت منطقه در هنگام بروز زلزله دچار بحران‌ شود و کمک‌رسانی را با مشکل جدی رو به رو کند.

موارد مرتبط