شماره تماس:   09129618105 

محله قلهک

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)
محله قلهک - 5.0 out of 5 based on 7 votes

محله قلهک یکی از محله‌های تهران می‌باشد که در شهرداری منطقه 3 تهران واقع شده است. اجاره آپارتمان مبله در این منطقه معمولی می‌باشد. محله قلهک از شمال با باغ سفارت انگلستان، از غرب با خیابان شریعتی از شرق با خیابان دروس  همسایه می‌باشد. این محله به دلیل قرار گرفته در منطقه کوهستانی شهر دادار آب و هوای معتدلی می‌باشد.این منطقه برای خواهان اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت در تهران مناسب است. این محله از مناطق نسبتا گران شهر به شمار می‌رود لذا مناسب اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران و اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران محله قلهک یکی از محله‌های تهران می‌باشد که در شهرداری منطقه 3 تهران واقع شده است.اجاره آپارتمان مبله در این منطقه معمولی می‌باشد. محله قلهک از شمال با باغ سفارت انگلستان، از غرب با خیابان شریعتی از شرق با خیابان دروس  همسایه می‌باشد. این محله به دلیل قرار گرفته در منطقه کوهستانی شهر دادار آب و هوای معتدلی می‌باشد.این منطقه برای خواهان اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت در تهران مناسب است. این محله از مناطق نسبتا گران شهر به شمار می‌رود لذا مناسب اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران و اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهرا ن می‌باشد

خیابان یخچال یکی از خیابان های مهم محله قلهک می‌باشد. این محله از مناطق قدیمی شهر تهران به شمار می‌رود.

در ابتدا این منطقه به محله کوچه‌سجاد معروف بوده است.کلمه قلهک از خیابان‌های قله و هک ساخته شده است. که قله نشان دهنده کامه کله می‌باشد که مخفف کلمه کلات است و در صورت کلی کلات به معنی قلعه می‌باشد. اهالی منطقه قلهک بر این باور هستند که قلهک به دلیل اهمیت آبادی قلهک که از گذرگاههای لشگرک و ونک و شمیران نشات گرفته است.

ایستگاه مترو قلهک یک از ایستگا های خط یک متروی شهر تهران است. این ایستگاه مترو در ابتدای خیابان دکتر علی شریعتی قرار گرفته است. هم چنین این ایستگاه به خیابان‌های کدویی و دکتر شریعتی راه دارد.
قابل ذکر است که این منطقه در محدوده طرح ترافیک اصلی و طرح ترافیک زوج و فرد قرار ندارد. اما ترافیک در این محله بخصوص در ابتدای میدان ارتش زیاد می‌باشد.

در قدیم در قلهک کوچه ای به نام کوچه ده وجود داشته که ساکنان قدیمی قلهک در این منطقه زندگی می کرده‌اند. البته لازم است ذکر کنیم این منطقه در حال حاضر نیز در قلهک می‌باشد ولی به علت بافت و ساخت و ساز ساختمان‌های جدید بافت قدیمی تغییر شکل داده است و به شکل جدید در آمده‌است نمی‌باشد.

خیابان یخچال یکی از خیابان های مهم محله قلهک می‌باشد. این محله از مناطق قدیمی شهر تهران به شمار می‌رود.

در ابتدا این منطقه به محله کوچه سجاد معروف بوده است. کلمه قلهک از خیابان‌های قله و هک ساخته شده است.که قله نشان دهنده کلمه کله می باشد که مخفف کلمه کلات است و در صورت کلی کلات به معنی قلعه می باشد. اهالی منطقه قلهک بر این باور هستند که قلهک به دلیل اهمیت آبادی قلهک که از گذرگاههای لشگرک و ونک و شمیران نشات گرفته است.

ایستگاه مترو قلهک یک از ایستگاه‌های خط یک متروی شهر تهران است. این ایستگاه مترو در ابتدای خیابان دکتر علی شریعتی قرار گرفته است. هم چنین این ایستگاه به خیابان‌های کدویی و دکتر شریعتی راه دارد.
قابل ذکر است که این منطقه در محدوده طرح ترافیک اصلی و طرح ترافیک زوج و فرد قرار ندارد. اما ترافیک در این محله بخصوص در ابتدای میدان ارتش زیاد می‌باشد.

در قدیم در قلهک کوچه ای به نام کوچه ده وجود داشته که ساکنان قدیمی قلهک در این منطقه زندگی می کرده‌اند. البته لازم است ذکر کنیم این منطقه در حال حاضر نیز در قلهک می‌باشد ولی به علت بافت و ساخت و ساز ساختمان‌های جدید بافت قدیمی تغییر شکل داده است و به شکل جدید در آمده است

موارد مرتبط