محاسبه عمر و سن یک ساختمان

این مورد را ارزیابی کنید
(20 رای‌ها)
محاسبه عمر و سن یک ساختمان - 4.8 out of 5 based on 20 votes

با توجه به این که عمر مفید یک ملک در حدود 30 سال گزارش شده است بنابراین دانستن سن هر بنا می‌تواند کمک زیادی به خریداران جهت تصمیمگیری در مورد خرید یا عدم خرید آن ‌کند.

تشخیص عمر یک بنا از جمله مواردی می‌باشد که اغلب خریداران و فروشندگان بر سر تشخیص و محاسبه آن دچار اختلاف می‌شوند.

برای تعیین عمر یک سازه معیارهای مختلفی دخیل هستند که داشتن اطلاعات کافی دربارۀ آن‌ها برای هر مالک و خریدار لازم و ضروری است. این مورد می‌تواند از جمله عوامل مؤثر بر میزان قیمت و همچنین جذب خریدار ‌باشد. همچنین لازم است که بدانید که مبنای قیمت­‌گذاری هر سازه، سن سندی و سن بهره‌برداری است.

اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران

انواع سن هر سازه

بین تاریخ اسناد مختلف نباید اختلاف چشمگیری وجود داشته باشد. گاهی پیش می‌آید که اخذ سندها به دلایل گوناگونی به طول می‌انجامد و حتی شاید بعد از ۵ سال صادر شود. در نتیجه پیش از اقدام به خرید و اعتماد به عمر آن بر اساس کاغذها و اسناد موجود، پرس ­‌و جوی محلی می‎تواند راهی بسیار سودمند برای شما باشد.

سن واقعی: از هنگامدریافت مجوز برای شروع به ساخت و ساز و همچنین صدور پروانۀ ساختمانی، عمر واقعی یک ملک آغاز می‌شود. در واقع می‎توان گفت که اولین پی ریزی یک سازه، روز متولد شدن آن است.

سن بهره‌­برداری: زمانی که امکان سکونت و استفاده از ساختمان فراهم شود، سن بهره برداری آغاز می‌شود.

سن سندی:این سند هنگامی به وجود می‎آید که سند قطعی برای ملک صادر شود.

اجاره سوئیت در تهران

تأثیر سن خانه روی قیمت فروش آن

عمر یک سازه بر قیمت آن بسیار تاثیرگذار است. اغلب افراد تمایل به تهیۀ یک خانۀ نو ساز دارند اما در صورت نداشتن بودجۀ کافی، به سمت خرید ملک‎هایی با سن حدود 10 الی 15 سال روی می‌آورند و این ساختمان‌ها بسیار مورد توجه این دسته از خریداران قرار می‌گیرد. این بنا‎های قدیمی، در حدود 20 تا 30 درصد نسبت به بناهای نوساز ارزان­‌تر هستند که در واقع حدود 1 تا 5/1 میلیون در هر متر مربع از قیمت آن کاسته می‌‎شود.

موارد مرتبط