شماره تماس:   09129618105 

قسمت مشاعات آپارتمان و قوانین

این مورد را ارزیابی کنید
(22 رای‌ها)
قسمت مشاعات آپارتمان و قوانین - 5.0 out of 5 based on 22 votes

مالکیت در آپارتمان‌ها و ساختمان‎های بزرگ شامل دو بخش قسمت‌های اختصاصی و قسمت‌های مشترک و یا در اصلاح مشاعات می‌باشد.

قسمت اختصاصی آپارتمان

قسمت‌هایی که مالکیت رسمی آن‌ها در سند برای هر واحد به صورت جدا آمده است و به صوت کامل برای مالک یا مستاجر همان واحد می‌باشد، مانند بالکن، فضای داخلی خانه، انباری و مانند این‌ها را قسمت اختصاصی می‌گویند.

اجاره آپارتمان روزانه در تهران

قوانین قسمت مشاعات

قسمت‌هایی از آپارتمان که در هیچ سندی مالکی برای آن قید نشده است و باید به صورت مشترک از آن ها استفاده شود، مانند، آسانسور، پشت بام، درب ورودی، پله، حیاط و غیره را مشاعات می‌گویند.

استفاده هر واحد از این قسمت‌ها باید به درستی صورت گیرد و مانع یا مزاحمتی برای استفاده سایرین نباشد و همچنین هیچ کدام از مالکان نمی‌توانند بدون توافق با سایر افراد، این بخش‌های عمومی را به شخص دیگری واگذار کنند.

هرگونه تغییر ظاهری شکل و رنگ در آپارتمان و یا تغییر در نقشه که به نمای بیرونی شکلی نامناسب بدهد، ممنوع است و باید حتما این کار با رضایت همگان صورت گیرد.

انجام کارهایی مانند شستشوی ماشین در پارکینگ یا قرار دادن خودرو خود در مکان پارک سایر همسایگان و یا در قسمتی که رفت و آمد سایرین را با مشکل مواجه کند، استفاده شخصی از آب و برق مشاعات ساختمان، نگه‌داری از حیوانات و پرندگان در حیاط و همچنین برگزاری جشن‌های پر سر و صدا بدون کسب اجازه از مدیر در حیاط ساختمان بر خلاف قوانین می‌باشد و در این صورت دیگران حق اعتراض و شکایت از شما را دارند.

هزینه مشاعات ساختمان

اگر یک واحد باعث آسیب رساندن به مشاعات شود، موظف به پرداخت هزینه تعمیرات خواهد بود. اما به صورت کلی سهم تمام ساکنین بر طبق متراژ مشخص می‌گردد که باید به مدیر برای تعمیرات و نگهداری از ساختمان داده شود. اگر مالکی از دادن سهم خود خودداری کند، دیگر ساکنان می‌توانند شکایت خود را از طریق شورای حل اختلاف پیگیری کنند.

موارد مرتبط