شماره تماس:   09129618105 

شناسه آپارتمان و ساختمان

این مورد را ارزیابی کنید
(18 رای‌ها)
شناسه آپارتمان و ساختمان - 5.0 out of 5 based on 18 votes

ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند دارای کاربری تجاری و یا مسکونی هستند که نوع کاربری آن‌ها در نوع سازه و اجرای اصول ایمنی متفاوت است.

خریداران باید از ویژگی‌های دقیق یک ساختمان و ضوابط به کار رفته در آن هنگام خرید کاملا آگاه باشند.

بدین منظور از اسناد مهمی که برای ساخت و ساز ساختمان‌ها باید دریافت شود، شناسنامه می‌باشد که شامل شناسنامه فنی و ملکی ساختمان است که دریافت آن بر اساس دستور وزارت راه و شهرسازی از سال 74 ضروری اعلام شده است واطلاعات دقیق و جامع از طریقه اجرای عملیات ساخت و ساز، نوع سازه‌ها، رعایت اصول و ضوابط فنی و غیره در آن نوشته شده است و همچنین شناسنامه فنی ساختمان که صدور آن از سال 89 به تصویب رسیده و دارای اطلاعاتی عمومی مانند تأسیسات برقی و مکانیکی و سازه‌های عمرانی است.

اجاره آپارتمان مبله

تفاوت شناسنامه فنی و ملکی با شناسنامه فنی در چیست

برای درک بهتر تفاوت این دو باید به زمان صدور آن‎‌ها اشاره کرد. هنگامی که کار ساخت به اتمام رسیده و باید تمام استاندارهای رعایت شده توسط نهادهای قانونی مرتبط تایید گردد تا گواهی پایان کار گرفته شود، شناسنامه فنی و ملکی ساختمان صادر می‌گردد. اما شناسنامه فنی ساختمان زمانی صادر می‌شود که کار ساخت و ساز آغاز نشده و تنها هدف آگاهی مشتریان از ویژگی‌های سازۀ در حال ساخت است که با خیالی آسوده اقدام به سرمایه‌گذاری و پیش خرید ساختمان نمایند.

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی را باید به نهاد صادر کننده هر کدام اختصاص داد. شناسنامه فنی و ملکی ساختمان را سازمان نظام مهندسی صادر می‌کند، اما شناسنامه فنی ساختمان توسط شهرداری صادر می‌گردد. دریافت شناسنامه فنی و ملکی برای تمام مالکان الزامی است اما برای دریافت شناسنامه فنی ساختمان ضرورتی وجود ندارد و تنها در صورت تقاضای مالک صادر می‌شود و اطلاعات درج شده در آن مورد استناد قضایی است و در صورت بروز هرگونه مشکلی می‌تواند بهترین راه برای احقاق حقوق تضییع شده خریداران ‌باشد. ایننکته را مد نظر داشته باشید که صدور شناسنامه فنی هزینه‌ای برای شما ندارد.

موارد مرتبط