نکاتی که در زمان قرارداد آپارتمان باید رعایت کنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(18 رای‌ها)
نکاتی که در زمان قرارداد آپارتمان باید رعایت کنیم - 5.0 out of 5 based on 18 votes

با توجه به رشد بی سابقه قیمت های اجاره آپارتمان مبله و اجاره سوئیت در تهران کمتر کسی توانایی خرید خانه و یا آپارتمان را دارد و بیشتر مردم کشور به سمت اجاره آپارتمان و خانه روی آورده اند و متقاضی برای اجاره به طور چشمگیری رشد داشته است.

با بررسی و عمل به این نکات به راحتی می توان از اشتباهات رایج در معاملات مسکن جلوگیری کنیم.

تنظیم بودجه یک اصل مهم

ابتدا باید بررسی نمایید که بودجه شما برای اجاره کردن یک آپارتمان و یا یک خانه چه میزان می باشد و این نکته را بدانید که باید حدود 30 تا 50 درصد از حقوق ماهیانتان صرف کرایه خانه شود و بیشتر از این مقدار زندگی را برای شما سخت و دشوار می کند.

بررسی راه‌های مختلف جستجو

از طریق مراجعه به مشاورین املاک ، بررسی شبکه‌ های اجتماعی ، آگهی روزنامه ‌ها ، وب سایت ها و مانند این ها اقدام به پیدا کردن خانه مورد نظر خود نمایید .

اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران

بازدید دقیق آپارتمان مبله و خانه

هنگامی که برای خرید خانه نوساز به مشاورین املاک مراجعه کرید و خانه دلخواه خود را از این طریق یافتید، حتما به طور دقیق آن را بازدید نمایید .

نشتی یا خرابی در لوله‌های آب و گاز را چک نمایید .

وضعیت برق ‌کشی ساختمان ، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی را به طور دقیق بررسی نمایید .

سالم بودن پنجره‌ ها و درها را چک کنید.

شیرآلات در دست‌شویی، دوش حمام و… را بررسی کنید .

به ضخامت دیوارها توجه کنید. اگر دیوارها نازک هستند، بدانید که از سر و صدای سایر واحد ها در امان نخواهید ماند .

قوانین عقد قرارداد اجاره آپارتمان و منزل :

بعد از انجام تمام موارد بالا برای عقد قرار داد اقدام نمایید .

قوانین موجود برای مالکان و مستاجران مهم است و دو طرف باید آگاهی کامل به این قوانین داشته باشند چون یک موضوع کاملا دو طرفه می باشد و باید قوانین به درستی اجرا شوند . در هنگام عقد قرار داد نهایت دقت را باید به کارگرفت و با آگاهی کافی این کار را انجام داد تا در هنگام بروز مشکل ، بتوانیم از حق و حقوق خود دفاع کنیم.

اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران

طریقه تنظیم قولنامه

ابتدا باید معنی قولنامه را متوجه شویم و دلیل ثبت و امضا کردن آن را بدانیم و سپس در رابطه با تنظیم آن صحبت کنیم.

قولنامه یک برگه می باشد که در آن مالک خانه و مستاجر مشخصات خود و مشخصات خانه را در آن می نویسند و با تعهد زیر آن را امضا می کنند . طبق قانون این قولنامه باید در سه نسخه تنظیم شود و در اختیار مالک ، مستاجر و مشاور املاک قرار گیرد . این نکته را توجه داشته باشید که قولنامه اعتبار بالای قانونی دارد پس نهایت دقت را هنگام نوشتن آن داشته باشید . به این نوع از قولنامه ها، قولنامه دستی گفته می شود.

قولنامه و یا قرارداد رسمی

برای عقد قرار داد های رسمی باید به دفاتر اسناد معتبر مراجعه شود و قولنامه ثبت و امضا گردد . این برگه های قولنامه رسمی هستند و از سمت اتحادیه مربوط به مشاوران املاک در اختیار مالک و مستاجر قرار می گیرد. قولنامه یا قرار داد رسمی هم باید به امضای دو طرف برسد.

دلیل ثبت کد رهگیری

با توجه به قانونی که در سال 1387 تصویب شد، مشاوران املاک موظف شدند که تمام معاملات را در یک سامانه ای به نام ثبت معاملات و املاک کشور به ثبت برسانند. این امر سبب گردید که سود جویان و کلاه برداران به طور چشمگیری کاهش یابند، صحت و درستی معاملات تضمین گردد و تحلیل آمار مسکن آسان‌تر شود.

شما معامله خود را در یکی از مشاورین املاک می نویسید و توسط آنها در سیستم ثبت معاملات و املاک کشور ثبت می‌شود و یک کد رهگیری در اختیار شما قرارمی‌گیرد که کاملا منحصر به فرد، یکتا و اختصاصی می باشد .

مهمترین مزیتی که دارد این است که دیگر سودجویان و کلاهبرداران قادر نخواهند بود یک آپارتمان یا خانه را به چندین نفر بفروشند.

اجاره آپارتمان مبله در تهران

پرداخت هزینه‌ شارژ

شارژ ساختمان عبارت است از هزینه های اضافی به مانند تعمیر کردن تأسیسات ، تعمیر کردن آسانسور، نظافت طبقات و پارکینگ و مانند این ها که شما را موظف به پرداخت هزینه ای به صورت ماهانه می کند.

این پرداخت هزینه شارژ به عهده خود مستاجر می باشد و باید در قولنامه حتما ثبت و توافق شود .

تمدید پس از اتمام قرار داد

با توجه به سختی ها و دشواری‌هایی که پیدا کردن خانه یا آپارتمان برای مستاجران دارد ، و همچنین دشواری های پیدا کردن یک مستاجر خوب برای صاحب خانه، معمولا طرفین ترجیح می دهند که قرار داد خود را تمدید نمایند، اما باید به قوانین و نکات توجه شود تا مشکلی پیش نیاید .

باید حتما قولنامه را مجدد بررسی نمایید و قسمت های که نیاز به ویرایش دارند، تغییرات اعمال گردند . مالک و مستاجر می‌توانند قرارداد جدیدی را بنویسند یا در پشت همان برگه قولنامه قبلی اصلاحات را بنویسند و مجدد امضا نمایند .

تغییر مبلغ اجاره آپارتمان به صورت توافقی و طبق قانون باید بین طرفین توافق شود و هنگام پرداخت اجاره باید از مالک حتما رسید دریافت نمایید .

موارد مرتبط