دلیل نام گذاری محله های تهران

این مورد را ارزیابی کنید
(20 رای‌ها)
دلیل نام گذاری محله های تهران - 5.0 out of 5 based on 20 votes

دلیل نامگذاری محله های تهران: همیشه یکی از سوالاتی که برای هر شهروندی پیش می آید، دلیل نام گذاری و اسم گذاری محله ها و مناطق مختلف شهر تهران است.

دلیل اسم گذاری مناطق شهر تهران

دلیل نامگذاری محله های تهران: به طور معمول روزانه بارها و بارها نام محله های تهران را می شنویم و یا به زبان می آوریم. اما بدون اینکه بدانیم این نام ها از کجا آمده و چه کسی آنها را بر سر محله ها و مناطق شهر تهران نهاده است و مفهوم واقعی این اسم ها دقیقا چیست. در این مقاله به بررسی نام های مناطق مختلف شهر تهران و علت های اسم گذاری آن خواهیم پرداخت. بیشتر این مقاله برای اشخاصی که قصد اجاره آپارتمان مبله در تهران را دارند خوب میباشد.

 

نامگذاری محله فرمانیه تهران

محله فرمانیه یکی از بزرگترین محله های شهر تهران میباشد. در گذشته تمامی زمین ها و ملک های این منطقه متعلق به فردی به نام کامران میرزا نایب السلطنه بوده است. پس از درگذشت نایب السلطنه شخصی به اسم عبدالحسین میرزا فرمانفر تمام این املاک و زمین ها را خریداری می کند و در طی زمان نامگذاری این منطقه به فرمانیه تغییر میکند.

 

نامگذاری محله فرحزاد تهران

محله فرحزاد که در اصل بلوار و خیابان شهید فرحزادی میباشد، در زبان عامیانه مردم تهران این ممنطقه به نام فرحزار شناخته می شود. فرحزاد یکی از مناطق خوش آب و هوای تهران میباشد به جهت برخورداری از آب و هوای فرح بخش به این اسم شناخته می شود. خیابان فرحزادی بین شهرکت غرب و محله ایوانک قرار دارد.

 

نامگذاری شهرک غرب تهران

منطقه شهرک غرب که برخی از شهروندان آن را با نام جدید شهرک قدس می شناسند، از نظر بافت و ساختمان های آن ساخت و سازهای مسکونی توسط مهندسان طراحی و معماری آمریکایی شبیه به کشورهای غربی بنا شده است. در گذشته بسیاری از شهروندان خارجی و اروپایی در منطقه شهرک غرب سکونت داشتند. برج میلاد تهران هم در این منطقه بنا شده است.

 

نامگذاری محله آجودانیه تهران

محله آجودانیه ناصرالدین شاه در دربار خود فردی به نام رضاخان اقبال السلطنه داشت که مسئول قورخانه بود. وی در ابتدا آجودان مخصوص ناصرالدین شاه بود. منطقه آجودانیه تهران از نام وی گرفته شده است. محله آجودانیه تهران از نیاوران تا منطقه اقدیسه ادامه دارد.

 

نامگذاری محله اقدسیه تهران

محله اقدسیه که نامگذاری آن از اسم همسر ناصرالدین شاه گرفته شده، در ابتدا محله حصار ملا نام داشت.از آنجا که ناصرالدین شاه همسر خود را بسیار دوست می داشت، منطقه اقدسیه کنونی را با کاشت درختان بی شمار به باغ تبدیل کرد و کاخی زیبا به نام همسر امینه اقدس ( اقدس الدوله ) در آن بنا کرد. اقدسیه از محله های شمال تهران میباشد.

 

نامگذاری محله جماران تهران

محله جماران تهران داستان ها و حکایت های زیادی در مورد اسم گذاری آن وجود دارد. در زمان ناصرالدین شاه یک روحانی سرشناس به نام سید محمدباقر جمارانی زندگی میکرد که منطقه جماران از نام معروف شده است.

 

نامگذاری محله درکه تهران

محله درکه و اسم آن را بومیان تهرانی به نوعی کفش که درگ نام داشت، مرتبط می دانند. آنها معتقدند که کوهنوردان برای حرکت در برف های این مناطق از این کفش ها استفاده میکردند.

 

نامگذاری محله کامرانیه تهران

محله کامرانیه در ابتدا زمین های بایر و خالی از سکنه بود که توسط پسر ناصرالدین شاه یعنی کامران میرزا از وزیر امور وقت آن زمان، میرزا سعید خان خریداری شد. او همچنین زمین های حصار بور علی، جماران و نیاوران را خرید و اهالی این مناطق را بیرون کرده و سپس نام کامرانیه را بر آن نهاد.

 

نامگذاری محله نیاوران تهران

محله نیاوران آن را با میدان معروفش می شناسیم به گفته خیلی از افراد تهرانی، نامش " گردوی " بوده که در زمان ناصرالدین شاه به اسم نیاوران تغییر داده شده است. کلمه نیاوران از سه بخش " نیا " به معنای عظمت و قدرت، " ور " به معنای صاحب و " ان " به معنای علامت تشکیل شده استبه معنای واقعی کاخ صاحب شکوه و عظمت می باشد.

 

نامگذاری محله شمیران تهران

محله شمیران یا شمیرانات که کوه های آن هم معروف است و در گذشته منزل بسیار از هنرمندان ایرانی در این منطقه بوده است. درباره نامگذاری منطقه شمیران حکایت ها و نظریات زیادی مطرح شده است.

از معتبرترین و مطرح ترین نظریات می توان به این مورد اشاره کرد که نام محله شمیران از دو کلمه "شمی" به معنای سرد و "ران" به معنای جایگاه تشکیل شده معنای جایگاه سرد می باشد.البته این منطقه دارای آب و هوای بسیار سرد و خنک میباشد.

 

نامگذاری محله پل چوبی تهران

محله پل چوبی که بدلیل وجود یک پل چوبی اسمگذاری شده است. در زمان های قدیم، اطراف شهر تهران حصار و دروازه هایی بنا شده بود تا از شهر محافظت شود. یکی از این دروازه ها، دروازه شمیران بود که دور آن را خندقی پر از آب فرا گرفته و برای عبور از آن از یک پل چوبی استفاده می شده است.

 

نامگذاری محله منیریه تهران

منطقه منیریه تهران که در جنوب ولیعصر امروزی قرار دارد. نامگذاری محله منیریه از اسم زن کامران میرزا، ییک از پسران ناصرالدین شاه قاجار، که منیر نام داشت، گرفته شده است. محله منیریه تهران از محله های اعیان نشین شهر در دوران قاجار بوده است.

 

نام گذاری محله یوسف آباد تهران

محله یوسف آباد که نامگذاری آن توسط میرزا یوسف آشتیبانی مستوفی الممالک ، در شمال غربی دار الخلافه ناصری احداث شده و لذا به نام خود وی نیز نامیده می شود.

 

نام گذاری محله گیشا تهران

محله گیشا به گفته برخی ها نام آن در ابتدا کیشا بوده که از نام سازندگان آن ( کینژاد و شاپوری ) برداشت شده است.

 

نامگذاری محله محمودیه تهران

محله محمودیه که در گذشته باغی بزرگ بوده که متعلق به حاج میرزا آقاسی بود. پس از او علاءالدوله این باغ را از دولت وقت خریداری کرد و از آنجا که پسرش ، محمودخان احتشام السلطنه نام داشته ، این منطقه را محمودیه اسم گذاشت.

 

نامگذاری محله جوادیه تهران

منطقه جوادیه که اکنون در جنوب شهر تهران قرار دارد در گذشته متعلق به شخصی به نام فرد دانش ملقب به جوادآقا بزرگ بوده است. همچنین یک مسجد جامع نیز توسط جواد آقا بزرگ در این منطقه ساخته شده که به نام مسجد فرد دانش شناخته می شود.

 

نامگذاری محله داودیه تهران

محله داودیه در گذشته میرزا آقاخان نوری صدر اعظم زمین های این منطقه را برای برای پسرش میرزا داودخان خریداری کرده و سپس توسعه بخشید. به این ترتیب این منطقه از تهران با نام داویه شناخته می شود. در حال حاضر منطقه داودیه تهران بین میرداماد و ظفر قرار دارد.

شما می‌توانید در تهران مبله 724 برای اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران یا اجاره سوئیت در تهران لینک زیر را باز کنید و در هر کدام از محله‌های مورد علاقه خود اقدام به اجاره آنلاین خانه کنید.

اجاره آپارتمان مبله

موارد مرتبط