شماره تماس:   09129618105 

تفاوت پلاک ثبتی و تفکیکی

این مورد را ارزیابی کنید
(21 رای‌ها)
تفاوت پلاک ثبتی و تفکیکی - 5.0 out of 5 based on 21 votes

ادارۀ ثبت اسناد و املاک به منظور شناسایی هر ساختمان، پلاک‎های منحصر به فردی را در نظر گرفته است که این شماره‌های اختصاص داده شده به منزلۀ یک شناسه برای هر سازه می‌باشد و توسط آن می‌توان به بسیاری از مشخصات ملک دسترسی پیدا کرد.

منظور از پلاک ثبتی چیست

تقسیم‌بندی هر محدوده ابتدا از استان‌ها آغاز می‌شود و به قسمت‌های کوچک‌تر به نام بخش تقسیم می‌شوند، این بخش‌ها خود دارای قطعات اصلی هستند که به آن‌ها یک شماره پلاک اصلی اختصاص داده می‌شود. به همین ترتیب این تقسیم بندی‌ها کوچک‌تر شده و این قطعات اصلی به قطعات فرعی کوچک‎تر و این قسمت‌های فرعی نیز مجدد تقسیم‌بندی دیگری خواهند شد.

اجاره آپارتمان مبله

به صورت کلی سازمان ثبت اسناد برای هر قسمتی که در داخل قطعات اصلی قرار می‌گیرند، یک شمارۀ فرعی و یک شمارۀ اصلی برای آن‌ها در نظر می‌گیرد، یعنی هر بخش کوچک‌تر که از قطعۀ اصلی جدا شود شمارۀ پلاک فرعی نیز خواهد داشت و ترکیب این دو را شماره پلاک ثبتی نامیده‌اند.

این شماره‌ها در صفحه دوم و در سمت راست دفترچه مالکیت درج خواهند شد که توسط علامت ممیز از هم جدا شده‌اند، شمارۀ اصلی در سمت چپ و شمارۀ فرعی در سمت راست قرار می‌گیرد.

منظور از شمارۀ تفکیکی چیست

شمارۀ تفکیکی و یا به عبارتی دیگر شمارۀ قطعه هنگامی مطرح می‌شود که هر زمین به چندین قطعۀ مجزا تفکیک شده باشد و هر قطعه یا بخش قابلیت مالکیت مجزا را شامل شود و بتوان برای هر کدام سند شش دانگ دریافت کرد. ترتیب شماره‌گذاری به این صورت است که از عدد 1 شروع می‌شود و به تعداد قطعات بالا می‌رود. این شماره‌ها در بنچاق، سند و نقشۀ تفکیکی به ثبت می‌رسند.

شناسۀ یکتای استعلام

اطلاعات سند تمام ساختمان‌ها در سامانه‌ای به نام سازمان ثبت اسناد و املاک به ثبت رسیده‌اند و یک کد 18 رقمی غیر تکراری به سندها تعلق گرفته است که در سراسر کشور کاملا منحصر به فرد و یکتا می‌باشند.

موارد مرتبط