شماره تماس:   09129618105 

تبدیل سند منگوله‌دار به سند تک برگ

این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)
تبدیل سند منگوله‌دار به سند تک برگ - 5.0 out of 5 based on 14 votes

سندهای منگوله‌دار قدیمی، تنها یک سند واحد برای آن موجود است و باید این سند بین شرکا به صورت توافقی در دست یک نفر قرار گیرد.

در سند تک برگی حتی اگر یک‌دهم دانگ از یک ملک متعلق به شما باشد، برای شما یک سند تک‌برگی یک‌دهم دانگی صادر خواهد شد. سندهای منگوله‌دار قدیمی دفترچه‌هایی هستند که ایمنی کمی دارند و به ‌راحتی قابل جعل کردن می‌باشند. اما در مقابل سند تک‌برگی را به ‌راحتی نمی‌توان جعل نمود.

همچنین سند تک برگ دارای هولوگرام مخصوصی است که صدور این اسناد در اداره ثبت انجام می‌گیرد و کاملا به‌صورت مکانیزه و الکترونیکی انجام می‌شود. این موارد از جمله دلایلی می‌باشند که جعل این اسناد را مشکل کرده است، از این‌رو تبدیل سند منگوله‌دار به تک‌برگی به صاحبان ملک توصیه می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران

مراحل تبدیل سند منگوله‌دار قدیمی به سند تک‌برگی

-قبل از اولین اقدام برای تبدیل سند به تک‌برگی، کپی از مدارک هویتی خود و طرف دیگر معامله و همچنین قبض تلفن ثابت مربوط به ملک، تهیه کنید. پایان کار شهرداری، استعلام سند و همچنین تسویه‌حساب با بیمه تأمین اجتماعی برای املاکی که دارای کاربری صنعتی و تجاری هستند، را به همراه داشته باشید.

-این تبدیل سند حدود 50 روز زمان نیاز دارد، اما اگر ملک شما دارای سند تک‌برگی است و فقط نیاز به ثبت تغییر نام مالک دارد، حدود 20 روز کار شما به طول می‌انجامد. سند از طریق مأمور پست در اختیار شما قرار می‌گیرد و تنها به مالک آن تحویل داده می‌شود.

-اگر شما یک ملک قدیمی دارید، برای تبدیل سند منگوله‌دار قدیمی، نیازی به حضور در دفاتر ثبت ندارید و باید مستقیما به اداره ثبت املاک بروید. اما اگر به‌تازگی ملکی جدید را خریداری کرده‌اید و باید سند را با نام و تاریخ جدید به ثبت برسانید، ابتدا به یکی از دفاتر ثبت ‌اسناد مراجعه نمایید.

- اصل سند مالكیت قبلی ملک‌ یا زمین، هم برای نقل ‌و انتقال سند مالكیت به اداره ثبت و هم برای تبدیل سند دفترچه‌ای به سند تک‌برگی لازم می‌باشد. در غیر این صورت سند جدید برای شما صادر نمی‌شود. اگر سند منگوله‌دار خود را گم کرده‌اید، باید ابتدا برای دریافت سند المثنی خود اقدام نمایید.

-دفاتر ثبت‌اسناد در ابتدا استعلام‌‌هایی را از فروشنده یا صاحب فعلی سند دریافت می‌نمایند که به‌صورت سیستمی در طی ۲ روز انجام می‌شود. این استعلام بدین منظور می‌باشد که بررسی گردد، ملک یا زمین فعلی، پیش ‌از این به شخصی دیگر فروخته نشده باشد و اینکه آیا این سند آزاد است یا در گرو جایی می‌باشد.

مزایای تبدیل سند منگوله‌دار به سند تک برگی

-یکی از مهم‌ترین مزایای تبدیل سند منگوله‌دار به تک‌برگی این است که در صورت وجود شریک یا شرکا، هر مالک یک ملک شریکی، دارای یک سند مجزا می‌باشند و در آن‌ها کروکی و اطلاعات جزئی‌ به صورت دقیق ثبت شده است.

- اسناد مالکیت سنتی شامل 12 صفحه تا 32 صفحه و شاید بیشترهم بودند ولی در این طرح از هدر رفتن کاغذ جلوگیری شده است. روند چاپ کاملاً مکانیزه، سیستمی و خوانا می‌باشد و مانند سندهای منگوله‌دار قدیمی به ‌صورت دستی، بد خط یا ناخوانا نمی‌باشند و با وارد شدن اطلاعات در سامانه اداره ثبت‌اسناد، دسترسی‌های اداره‌ای به اطلاعات اسناد بسیار راحت‌ و آسان شده است.

موارد مرتبط