بازار بزرگ تهران را بهتر بشناسید

این مورد را ارزیابی کنید
(26 رای‌ها)
بازار بزرگ تهران را بهتر بشناسید - 4.8 out of 5 based on 26 votes

 

در ایران شاید کمتر کسی پیدا شود که بازار بزرگ تهران را نشناسد و یا به آنجا نرفته باشد.

بازار بزرگ تهران را بهتر بشناسید بازار بزرگ تهران را بهتر بشناسید

تاریخچه بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران خیلی قدیمی در منطقه 12 شهر تهران در دوران شاه طهماسب صفوی شروع به احداث شد و در دوران قاجاریه به پایان رسید.در گذشته نام این مکان بزرگ، بازار خندق بوده است. به این دلیل که شاه طهماسب صفوی به علت رفت و آمدهای بسیار زیاد برای زیارت مرقد حضرت عبدلعظیم به تهران علاقه مند می شود و حصاری در اطراف تهران ایجاد می کند. به این ترتیب میان شهر و قلعه حکومتی خندقی قرار می گیرد. تمام حجره ها ، دکه ها و افرادی که بساط فروش کالاهای خود را پهن می کردند نیز در کنار دیگر بخش های شهر در سمت مقابل قلعه قرار می گرفتند. 

بازار بزرگ منطقه مناسبی برای اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران می باشد.

همچنین دیپلمات های مقیم تهران و افراد دیگر کشورها در اواخر قرن 13 بازار بزرگ تهران را به عنوان زیباترین منطقه تهران یاد کردند.

مرکز خرید و گردشگری تاریخی بازار تهران

بازار بزرگ تهران علاوه بر اینکه بزرگترین مرکز خرید ایران است، یک از بهترین مناطق و مکان های  مناسبی برای گردشگری تاریخی و خوش گذرانی در اوقات فراغت به حساب می آید. این بازار از ساختار بنیادی و اقتصادی شگفت انگیزی تشکیل شده به گونه ای که دیگر برای همگان مهمترین محل خرید و فروش کالا در ایران به شمار می رود.امروزه بازار تهران به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری تبدیل شده است.

بازار تهران تشکیل شده مجموعه ای از خرده فروشی ها ، عمده فروشی ها ، انبارهای کالا ، کارگاه های تولیدی و هر نوع کالایی در آن پیدا می شود. همچنین بسیاری از شرکت های بزرگ ایران هم در این بازار نمایندگی دارند و یا بصورت مستقیم حجره داران فعالیت می کنند.

 

منطقه جغرافیایی بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران در منطقه ۱۲ و در مرکز شهر تهران قرار گرفته دارد. این بازار در میان خیابان های پانزده خرداد در شمال ، مولوی در جنوب ، مصطفی خمینی در شرق و خیام در غرب قرار گرفته است. همچنین میدان رازی ، چهارراه سیرویس و چهارراه مولوی در تقاطع این خیابان ها قرار گرفته اند. میدان پانزده خرداد در بیرون از محدوده و سبزه میدان در محدوده بازار بزرگ تهران قرار است.  از جمله گذرهای اصلی درون بازار بزرگ تهران نیز می توان به گذر لوطی صالح اشاره کرد.

 

معماری و ساختار درونی بازار تهران

بازار بزرگ تهران از زیبایی ها و پیچیدگی های خاصی در معماری برخوردار است. مساحت بازار بزرگ تهران در حدود 100هکتار میباشد.

از جمله قسمت های مهم و تاریخی بازار بزرگ تهران می توان به گذرگاه های اصلی و مسقف مانند چهارسوق بزرگ و کوچک، سرا های بازار مانند سرای ملی، بازارها و بازارچه ها مانند مسگرها، چهل تن، کفاش ها، تیمچه ها مانند مهدیه، حاجی ابوتراب، مکان های مذهبی مانند امامزاده سید ولی و امامزاده زید و مکان های خدماتی اشاره کرد.


مسیرهای دسترسی به بازار بزرگ تهران

در قسمت قبل جایگاه جغرافیایی بازار بزرگ تهران بیان شد. در این قسمت راه های مختلف دسترسی به این بازار بیان می شود.

همانطور که می دانید یکی از بهترین گزینه های برای حمل و نقل در سطح شهر تهران مترو است. در این صورت کافی است با استفاده از خط ۱ مترو ( تجریش – کهریزک ) به ایستگاه خیام یا ۱۵ خرداد رفته و سپس ادامه مسیر را به صورت پیاده روی طی نمایید.

در صورت تمایل به استفاده از تاکسی نیز می توانید پایانه های تاکسی رانی که به سمت بازار بزرگ تهران تردد می کنند استفاده نمایید.

در صورت تمایل به استفاده از خودرو شخصی نیز کافی است از طریق خیابان هایی که در بخش جایگاه جغرافیایی بدان اشاره شد به این بازار دسترسی یابید. با این حال در نظر داشته باشید که منطقه بازار تهران در طرح ترافیک قرار داشته و تردد با خودرو شخصی ممکن است کمی دشوار باشد.

جهت اجاره آپارتمان مبله یا اجاره سوئیت در تهران وارد صفحه اصلی شوید و وموارد موجود را به همراه مشخصات هر کدام ببینید.

موارد مرتبط