شماره تماس:   09129618105 

سند ملکی چیست

این مورد را ارزیابی کنید
(18 رای‌ها)
سند ملکی چیست - 5.0 out of 5 based on 18 votes

انواع گوناگونی از اسناد ملکی وجود دارند که هرکدام دارای مسائل حقوقی خاص خود هستند و نداشتن اطلاعات دقیق درباره آن‌ها، شما را بعدها با مشکلات جدی روبه‌رو می‌کند.

سند ملکی مشاع

واژه‌ی مشاع از اشاعه، به معنی شریک بودن، می‌آید و بدین معنی است که یک ملک چندین مالک دارد. در واقع سند مشاع، سندی است که بین چند شریک تقسیم شده است و همه‌ی مالکان در تمام ملک با یکدیگر شریک هستند. مسائل حقوقی برای فروش و خرید خانه مشاع کمی پیچیده‌تر و سخت‌تر از سندهای غیرمشاع می‌باشد.

اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران

سند ملکی تفکیکی

این سند مربوط به ملاک‌هایی می‌باشد که بین چند نفر تقسیم شده‌باشد و مالکان آن‌ با یکدیگر شراکت داشته باشند. این قسمت‌های تقسیم شده هرکدام به صورت مجزا دارای یک سند می‌باشند و این سندها شامل مسائل حقوقی مربوط به خود هستند

سند ملکی وکالتی

سند وکالتی سندی است که به نام شخص یا اشخاصی دیگر به عنوان وکیل از سمت فروشنده‌ی اصلی تنظیم شده باشد زیرا گاهی پیش می‌آید که به دلایلی مانند بیماری، فوت و مانند این‌ها، یک یا چند نفر از سوی یک نفر وکالت دارند اما این وکالت باید به صورت کاملا رسمی و محضری ثبت گردد تا از اعتبار لازم برخوردار باشد

سند ملکی منگوله‌دار

این نوع از سندها با یک نخ و تکه سرب توسط اداره‌ی ثبت اسناد پلمپ شده‌اند که صحت آن‌ها را تایید می‌کند. مالکیت این سندها قطعی بوده و هیچ شبهه‌ای در مسائل حقوقی مربوط به آن وجود ندارد

سند ملکی بنچاق

در زمان‌های قدیم که نظام مدیریتی ثبت اسناد به صورت الکترونیکی نبود، مردم بین خودشان قراردادهایی را می‌نوشتند و آن‌ها را توسط افراد سرشناسی که در بین آن‌ها مورد قبول بود، می‌بردند تا به مهر و امضای این اشخاص برسد. به این نوع اسناد، سند بنچاق گفته می‌شود که امروزه دیگر رواج ندارند.

سند ملکی تک برگ

اسناد قدیمی دفترچه‌ای بودند و یا چندین برگ داشتند اما سند تک برگ نوع جدیدی از سند می‌باشد که مراجع رسمی در نظام اسناد کشور، آن را مورد طراحی و تأیید قرار داده‌اند و مزیت مهم این سند اصالت، خوانا بودن، شفاف بودن و نگه‌داری آسان‌تر به دلیل تک برگ بودن آن می‌باشد.

سند ملکی شش دانگ

این نوع سند یکی از معتبرترین اسناد در بین تمام اسناد ملکی است. شش دانگ به معنی شش جهت (شمال، جنوب، شرق، غرب، بالا و پایین) می‌باشد که منظور از کلمه‌های بالا و پایین، فضاهای بالا و زیرزمین می‌باشد که نشان‌دهنده مالکیت تام صاحب سند نسبت به ملک مربوطه است و به صورت کامل به یک شخص تعلق دارد.

سند ملکی عرصه و اعیان

در شهرهایی مانند تهران اکثر منازل مسکونی از نوع واحدهای آپارتمانی و در زمینی به مساحت معین می‌باشند و دارای عرصه و اعیان هستند. سند عرصه به سند ملکی مربوط به زمینی گفته می‌شود که آپارتمان در آن بنا شده‌است. سند اعیان مربوط به

سند ملکی رهنی

خریدارانی که در هنگام خرید منزل از وام و تسهیلات بانکی استفاده می‌نمایند، در مدتی که قرار است وام را پرداخت نمایند، سند در رهن بانک نگه داشته می‌شود و در خود سند قید می‌شود که تا تاریخی معین در رهن بانک است. اگر در موعد مقرر وام پرداخت نشود، بانک حق تصاحب ملک را دارد.

موارد مرتبط