امامزاده صالح تهران

این مورد را ارزیابی کنید
(21 رای‌ها)
امامزاده صالح تهران - 5.0 out of 5 based on 21 votes

امامزاده صالح آرامگاهی در محله قدیمی و شمال تهران یعنی تجریش تهران است که آن را منسوب به صالح پسر امام موسی کاظم (ع) می‌دانند.

صحن و حیاط این بقعه گورستان عمومی بود و در بیست سال اخیر اثر گورها را از بین برده‌اند و فقط تعداد محدودی از سنگ قبرها را باقی گذاشته‌اند.

امامزارده صالح یکی از مکان های زیارتی دیدنی تهران می باشد که ساختمان ها و آپارتمان های اطراف آن مناسب برای اجاره سوئیت در تهران است.
معرفی
امام زاده صالح از جمله سادات عالی رتبه و از امام زادگان صحیح النسبی است که بعد از شنیدن خبر ولیعهدی امام رضا علیه السلام و در اواخر قرن دوم از عراق به سمت ایران کوچ می کند و از سمت «کَره رود » رو به ولایت شمیران نهاد و چون به موضع تجریش رسید .

در باغ گلشن زیر درخت چنار بزرگی نزدیک چشمه ساری ایشان را به شهادت رساندند. پیکر پاکش در قریه تجریش و کنار همان چنار کهنسال به خاک سپرده شد.
امام‌زاده صالح آن گونه که از کتیبه بالای سردر صحن بر می آید، از پسران حضرت موسی بن جعفر و برادر امام هشتم (ع‌) است‌.
ویژگی ها
بنای بقعه اصلی شامل ساختمان چهارگوش بزرگ و مستحکمی با دیوارهای قطور است که فضای درونی آن تقریباً 5/6 مترمربع مساحت دارد. وضع طاق نماها و معماری ساختمان و پوشش آن از معماری بناهای قرن هفتم و هشتم هجری است‌.
ایوان ورودی و رواق در سمت شمال حرم واقع است و بالای حرم در رواق، لوح مستطیل خشتی کاشی کاری شده است که تاریخ 1210 هجری قمری، را برخود دارد و نام فتح‌علی شاه بر آن حک شده است‌. هلاکو میرزا فرزند فتح‌علی‌شاه قاجار در سال 1210 ه.ق، بانی تعمیرات و تزئینات آن شد.
گنبد کاشی کاری شده بقعه در سال 1338 ، در آخرین سال عمر مرحوم حسن فداکار با هزینه شخصی تعمیر و کاشی کاری مجدد شد.
لازم به ذکر است که برای زیارت قبر شهدای هسته ای نیز به این امامزاده مشرف شوید.
دسترسی
مسیر شماره یک : مترو تجریش، آرامگاه امامزاده صالح

موارد مرتبط